Powyższe zdjęcie to kolorowa mozaika przedstawiająca Tetydę, lodowy księżyc Saturna. Mozaika została złożona przez Jasona Majora ze zdjęć wykonanych przez sondę Cassini 1. lutego 2017 roku w zakresie widzialnym. Przedstawia ona oświetloną przez Słońce powierzchnię tej części księżyca, która skierowana jest w kierunku ruchu Tetydy po orbicie wokół Saturna.

Choć ten lodowy księżyc jest w dużej mierze monochromatyczny – szary także na tym kolorowym zdjęciu – pomiędzy dużymi fragmentami powierzchni dostrzegalne są niewielkie różnice. Na powyższym zdjęciu można dostrzec nieznacznie ciemniejszy niebieskawy pas przecinający obszar równikowy. To wynik wietrzenia powierzchni przez wysokoenergetyczne elektrony wypełniające orbitę Tetydy. Za blado różowe regiony na północy i południu od tego pasa najprawdopodobniej odpowiadają drobne lodowe cząstki wyrzucone z pobliskiego Enceladusa.

Wzdłuż terminatora widoczny jest także fragment długiego na niemal 2000 km i szerokiego na 100 km uskoku Ithaca Chasma, który przebiega niemal od bieguna północnego do południowego.

Średnica Tetydy to 1065 km. Składa się ona w dużej mierze z lodu wodnego i skał, krąży wokół Saturna w odległości 295 000 km i okrąża go w 45,3 godziny.

Źródło: lightsinthedark