Międzynarodowy zespół astronomów donosi o odkryciu nowej, gigantycznej radiogalaktyki (GRG) związanej z trypletem galaktyk znanym jako UGC 9555. Nowo odkryta galaktyka okazuje się być jedną z największych dotąd odkrytych obiektów typu GRG. Wyniki badań opublikowano tydzień temu w artykule opublikowanym online na portalu arxiv.org.

Znajdująca się jakieś 820 milionów lat świetlnych od Ziemi galaktyka UGC 9555 stanowi element większej grupy galaktyk znanej jako MSPM 02158. Niedawno zespół astronomów kierowany przez Alexa Clarke z Jodrell Bank Centre for Astrophysics w Manchesterze przeanalizował dane udostępnione przez Low Frequency Array (LOFAR) i odkrył nowe, ważne informacje o tej zaburzonej grupie galaktyk.

Zespół analizował dane dostępne w LOFAR Multifrequency Snapshot Sky Survey (MSSS). To pierwszy przegląd nieba północnego LOFAR pokrywający niebo na północ od równika niebieskiego w zakresie częstotliwości od 119 do 158 MHz w ośmiu osobnych pasmach 2 MHz. Zdjęcia wykonane w ramach LOFAR MSSS umożliwiły naukowcom wyodrębnienie nowej gigantycznej radiogalaktyki.

GRG to radiogalaktyki, których obserwowana długość przekracza 6,5 mln lat świetlnych. To rzadkie obiekty znajdowane w obszarach o niskiej gęstości. GRG są bardzo ważne dla astronomów badających procesy formowania i ewolucji radioźródeł.

Nowo odkryta galaktyka, która jeszcze nie otrzymała oficjalnej nazwy charakteryzuje się liniowymi rozmiarami rzędu 8,34 mln lat świetlnych. To sprawia, że jest to jedna z największych dotąd odkrytych galaktyk typu GRG. Jak na razie tytuł największej radiogalaktyki należy do J1420-0545 o rozmiarach rzędu 16 mln lat świetlnych.

Źródło: Phys.org