Enceladus to podzielony świat. Na północy widzimy liczne kratery i dowody na wiele zderzeń z mniejszymi obiektami w historii tego księżyca. Niemniej jednak południowa część globu dzięki aktywności geologicznej wygląda na znacznie gładszą i pozbawioną zmarszczek.

Większość obiektów Układu Słonecznego nie posiadających atmosfery charakteryzuje się licznymi kraterami – tak jak chociażby północne obszary Enceladusa (którego średnica to 504 km). Niemniej jednak, aktywność geologiczna na południu – włącznie ze słynnymi gejzerami tryskającymi z południowego obszaru biegunowego, skutecznie wynosi kratery pozostawiając na powierzchni młodszą i gładszą powierzchnię.

Powyższe zdjęcie przedstawia odwróconą od Saturna półkulę Enceladusa. Północ Enceladusa jest u góry i nachylona o 4 stopnie w prawo. Zdjęcie zostało wykonane 27 listopada 2016 roku w zakresie widzialnym przez wąskokątową kamerę zainstalowaną na pokładzie sondy Cassini.

W momencie wykonywania zdjęcia sonda Cassini znajdowała się 66 000 kilometrów od Enceladusa. Skala zdjęcia to 398 metrów na piksel.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

 

[AdSense-A]