Ostatnie obserwacje gejzerów Enceladusa

Powyższa sekwencja wideo pochodzi z ostatnich dedykowanych obserwacji gejzerów Enceladusa wykonywanych przez sondę Cassini.

Zdjęcia zostały wykonane na przestrzeni 14 godzin, przez które kamery sondy Cassini wpatrywały się w ten aktywny, lodowy księżyc Saturna. Widok przedstawia nocną stronę księżyca, jednak perspektywa ulega zmianie w trakcie trwania sekwencji. Na początku obserwujemy fragment powierzchni księżyca oświetlony przez światło odbite przez Saturna, a następnie przechodzimy na całkowicie nieoświetloną część Enceladusa. Czas ekspozycji został zmieniony mniej więcej w połowie sekwencji w celu uwydatnienia ciemniejszych szczegółów. (Zmiana ta także pozwoliła na zarejestrowania na klatkach gwiazd tła).

Powyższe zdjęcia zostały wykonane 28 sierpnia 2017 roku za pomocą wąskokątnej kamery sondy Cassini. Zdjęcia wykonano z odległości 1.1 miliona do 868 000 km. Skala zmienia się w trakcie sekwencji z 7 do 5 kilometrów na piksel.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science InstituteDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com