Powyższa ilustracja przedstawia planetoidę Florence przelatującą w odległości 7 milionów kilometrów od Ziemi.

Zdjęcia radarowe wykonane przez NASA wskazują, że planetoida Florence, która w zeszłym tygodniu przeleciała w odległości 7 milionów kilometrów od Ziemi, posiada dwa niewielkie księżyce.

Zdjęcia radarowe wykonane między 29 sierpnia a 1 września, gdy Florence zbliżyła się do Ziemi pozwoliły stwierdzić, że planetoida ma ok. 4,5 kilometra średnicy, a jej dwa księżyce mają po ok. 100-300 metrów średnicy.

Bliższy księżyc potrzebuje około ośmiu godzin na okrążenie Florence, a dalszy między 22 a 27 godzinami – poinformowała NASA.

Według agencji znamy aktualnie około 60 planetoid zbliżających się do Ziemi, które posiadają własne księżyce, a Florence jest pierwszą obserwowaną z dwoma księżycami od czasów Asteroid 1994 w czerwcu 2009 roku.

NASA poinformowała, że zdjęcia radarowe planetoidy Florence odkrytej w 1981 roku zostały wykonane za pomocą  Goldstone Deep Space Communications Complex w Kalifornii.

„Choć wiele innych znanych nam planetoid przelatywało bliżej Ziemi niż Florence… to jednak wszystkie one były od niej mniejsze”, mówi Paul Chodas, dyrektor CNEOS (Cener for Near-Earth Object Studies) w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

Źródło: NASA