Źródło: NASA

Dwa najnowsze projekty badawcze zrealizowane przez badaczy z Uniwersytetu Arkansas wspierają teorię, że pewne typy życia są w stanie przetrwać w warunkach jakie oferuje współczesny Mars.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Rebeccę Mickol i prof. Tima Kralla z Arkansas Center for Space and Planetary Sciences zostały właśnie opublikowane w periodyku naukowym Planetary and Space Science.

Mickol i Kral oparli swoje badania na metanogenach, mikroorganizmach produkujących metan, które powszechnie występują na Ziemi. Metanogeny są szczególnie interesujące dla badaczy badających możliwość istnienia życia na Marsie, bowiem w atmosferze czerwonej planety odkryto właśnie ten związek chemiczny. Na Ziemi, wiele metanogenów jest w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach, od kominów geotermalnych na dnie oceanicznym po arktyczny permafrost. Naukowcy od dawna podejrzewają, że metanogeny mogą także istnieć na Marsie.

W jednym z eksperymentów, badacze poddali cztery gatunki metanogenów oddziaływaniu zmian temperatury w zakresie -80 do +22 stopni Celsjusza w cyklach 24- i 48-godzinnych. Trzy z czterech gatunków przetrwały w tych warunkach, przy czym jeden wyprodukował znacząco więcej metanu po powrocie do normalnej temperatury inkubacji +55 stopni Celsjusza, niż przed eksperymentem. „Cykl zamarzania-odtajania nie miał żadnego wpływu na wzrost tego organizmu. Nie zmarł. Być może niektóre komórki obumarły, ale zważając na ilość metanu wyprodukowanego po eksperymencie, wiele metanogenów przetrwało”.

W drugim eksperymencie Mickol i Kral poddali trzy gatunki metanogenów oddziaływaniu ciśnienia atmosferycznego w zakresie 50 do 100 milibarów, czyli zakresu, który może istnieć pod powierzchnią Marsa. Ciśnienie atmosferyczne na powierzchni Marsa wynosi około 7 milibarów, podczas gdy ciśnienie na poziomie morza na Ziemi wynosi 1013 milibarów.

Jeden z tych trzech gatunków wykorzystanych do badania aktywnie wzrastał przy 50 milibarach, podczas gdy dwa pozostały przetrwały te warunki, i ponownie zaczęły wzrastać po eksperymencie. „Przeprowadzone przez nas eksperymenty wskazują, że środowisko marsjańskie charakteryzujące się niskim ciśnieniem nie musi być śmiertelne dla określonych gatunków metanogenów i zwiększają możliwość na istnienie sprzyjającego życiu środowiska pod powierzchnią Czerwonej Planety” twierdzą autorzy.

Źródło: University of Arkansas