Mały, zielony kiełek rośnie na Księżycu – to pierwsza w historii roślina na Księżycu. Ziarno bawełny wykiełkowało na pokładzie chińskiego lądownika księżycowego – poinformowali naukowcy w dniu dzisiejszym.

Pęd wyłonił się z siatki w pojemniku już po dotarciu lądownika Chang’e-4 na Księżycu na początku miesiąca. Potwierdzają to zdjęcia opublikowane przez Advanced Technology Research Institute na Uniwersytecie w Chongqing.

„To pierwszy raz w historii kiedy ludzie przeprowadzili eksperyment wzrostu organizmu biologicznego na powierzchni Księżyca” mówi Xie Gengxin, który nadzorował ten eksperyment.

Sonda Chang’e-4 – nazwana tak na cześć chińskiej bogini Księżyca – jako pierwsza w historii wylądowała na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca w dniu 3 stycznia 2019 roku.

Naukowcy z Uniwersytetu w Chongqing – którzy zaprojektowali „mini biosferę księżycową” wysłali na powierzchnię naszego naturalnego satelity 18-centymetrowy pojemnik z powietrzem, wodą i glebą.

Wewnątrz pojemnika znajdują się nasiona bawełny, ziemniaka i rzodkwi jak również jaja muszki owocówki i drożdże.

Zdjęcia przesłane przez sondę potwierdzają, że pęd bawełny wyrósł, a pozostałe ziarna na razie nie dotarły do tego etapu.

Sonda Chang’e-4 wyposażona jest także w instrumenty opracowane przez naukowców ze Szwecji, Niemiec i Chin, których zadaniem będzie badanie środowiska księżycowego, promieniowania kosmicznego oraz interakcji wiatru słonecznego z powierzchnią księżycową.

Lądownik dostarczył na powierzchnię także łazik Yutu-2, który będzie prowadził eksperymenty w kraterze Von Karmana.

Przedstawiciele agencji poinformowali, że planują jeszcze cztery kolejne misje księżycowe, z czego jedna wystartuje pod koniec tego roku, aby pobrać próbki gleby z Księżyca i dostarczyć je z powrotem na Ziemię.

Źródło: AFP