Japończycy zrobią krater na powierzchni planetoidy, aby zebrać próbki spod powierzchni

Na powyższym zdjęciu wykonanym 22 lutego 2019 roku i opublikowanym przez japońską agencję kosmiczną JAXA widać cień sondy Hayabusa po udanym lądowaniu i odbiciu od powierzchni planetoidy Ryugu.

Japońska agencja kosmiczna poinformowała dzisiaj, że sonda Hayabusa2 po udanym dotknięciu planetoidy w ubiegłym miesiącu przygotowuje się do kolejnej ryzykownej misji – zrzuci na powierzchnię planetoidy materiały wybuchowe, które doprowadzą do powstania krateru, a następnie pobierze próbki materii spod powierzchni planetoidy, które być może pozwolą nam odkryć nowe informacje o początkach Układu Słonecznego.

Sonda Hayabusa2 22 lutego br. dotknęła powierzchni planetoidy Ryugu i zabrała z niej ze sobą próbkę materii znajdującej się na powierzchni.

Teraz, 5 kwietnia, sonda Hayabusa2 zrzuci na powierzchnię planetoidy impaktor o rozmiarach piłki do koszykówki i o masie 2 kilogramów, aby zebrać próbki spod powierzchni planetoidy. W ten sposób uzyskamy dostęp do materii, która nie była wystawiona na działanie promieniowania słonecznego ani promienie kosmiczne.

Sonda będzie musiała szybko uciec na drugą stronę planetoidy, aby uniknąć uszkodzenia przez odłamki pochodzące z uderzenia impaktora w powierzchnię planetoidy. „To będzie naprawdę trudne wyzwanie” mówi Takanao Saeki, inżynier projektu z JAXA.

Oddalając się od planetoidy sonda Hayabusa2 pozostawi kamerę, która zarejestruje skutki uderzenia. Po kilku tygodniach sonda powróci w obszar nad powstałym kraterem, aby wykonać nowe obserwacje.

W ten sposób naukowcy z JAXA będą mieli zbadać szczegóły krateru, aby określić historię planetoidy, mówi Koji Wada odpowiadający za projekt.

Dzień przed przeprowadzeniem misji, Hayabusa2 rozpocznie zmniejszanie wysokości nad planetoidą z obecnego położenia w odległości 20 kilometrów. Następnie odepchnie od siebie stożkowy element, który uderzy w planetoidę z prędkością 2 kilometrów na sekundę.

Eksperci z JAXA prognozują, że uderzenie doprowadzi do powstania krateru o średnicy do 10 metrów i głębokości 1 metra, jeżeli materia znajdująca się pod powierzchnią jest miękka. Krater powstały w skale będzie mniejszy.

JAXA rozważa także krótkie lądowanie sondy Hayabusa2 w kraterze, ale Takashi Kubota z zespołu misji zaznacza, że być może podjęta zostanie decyzja o rezygnacji z tego zadania, jeżeli będzie ono zbyt ryzykowne dla bezpieczeństwa misji.

Według planów Hayabusa2 opuści otoczenie planetoidy Ryugu pod koniec 2019 roku i skieruje się w stronę Ziemi gdzie pod koniec 2020 roku dostarczy do analizy próbki zebrane na Ryugu.

Planetoida Ryugu to obiekt o średnicy 900 metrów oddalony o około 300 milionów kilometrów od Ziemi.

Źródło: APDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com