Budowa łazika marsjańskiego Rosalind Franklin dobiegła końca. Gotowy robot wyruszy teraz do Francji, gdzie przejdzie testy w symulowanych warunkach przypominających te panujące na Czerwonej Planecie.

Ostatnie elementy zestawu instrumentów łazika zostały zainstalowane w Airbus Defence and Space w Stevenage. Pod koniec prac podłączono także „oczy” łazika: wysokiej rozdzielczości kamery, które będą odpowiadały za wykonywanie zdjęć panoramicznych oraz zbliżeń powierzchni gdy łazik rozpocznie eksplorowanie planety w 2021 roku.

Głównym celem misji łazika jest ustalenie czy kiedykolwiek na Marsie istniało życie oraz zrozumienie historii wody na czwartej planecie od Słońca. W tym celu łazik będzie wyszukiwał interesujące geologicznie miejsca, które będzie analizował za pomocą swoich narzędzi naukowych oraz wiertła, które będzie pobierało próbki spod powierzchni.

Po 18 miesiącach w Stevenage łazik został szczelnie zamknięty i opuścił Wielką Brytanię. Teraz znajdzie się w fabryce Airbusa w Tuluzie, gdzie przejdzie trwające cztery miesiące intensywne testy, które potwierdzą jego zgodność z planowanymi działaniami na Marsie.

„Zakończenie budowy łazika Rosalind Franklin i zainstalowanie wszystkich instrumentów naukowych stanowi ogromny kamień milowy programu ExoMars” mówi David Parker z ESA.

„Oczekujemy na zakończenie ostatniej rundy testów i potwierdzenie gotowości do lotu, a następnie zamknięcie łazika na platformie modułu lądownika, który dostarczy go bezpiecznie na powierzchnię Marsa”.

Sam łazik jak i jego instrumenty muszą być w stanie pracować w środowisku znacznie surowszym niż na Ziemi. Rosalind Franklin może spodziewać się spadków temperatury do -120 stopni Celsjusza na zewnątrz oraz -60 stopni wewnątrz łazika. Co więcej, łazik musi być w stanie realizować swoje zadania w mniej niż jednej setnej ziemskiego ciśnienia atmosferycznego oraz w atmosferze bogatej w dwutlenek węgla.

Okno startowe dla misji otwiera się 26 lipca i tra do 13 sierpnia 2020 roku. Łazik zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rosyjskiej rakiety Proton-M i dotrze na Marsa w marcu 2021 roku.

Źródło: ESA