Nowe zdjęcie naszego międzygwiezdnego gościa

Po lewej: nowe zdjęcie międzygwiezdnej komety 2I/Borisov. Po prawej: zdjęcie komety zestawione ze zdjęciem Ziemi w skali. Źródło: Pieter van Dokkum, Cheng-Han Hsieh, Shany Danieli, Gregory Laughlin

Astronomowie z Yale wykonali nowe zdjęcie międzygwiezdnej komety 2I/Borisov.

2I/Borisov, po raz pierwszy dostrzeżona latem br. stopniowo zbliża się do Ziemi i zbliży się do Ziemi na odległość 300 milionów kilometrów na początku grudnia. Badacze uważają, że kometa powstała w innym układzie planetarnym, z którego została wyrzucona w przestrzeń międzygwiezdną wskutek bliskiego przejścia w pobliżu jednej z planet swojego układu macierzystego.

Pieter van Dokkum, Cheng-Han Hsieh, Shany Danieli oraz Gregory Laughlin, astronomowie z Yale wykonali powyższe zdjęcie 24 listopada za pomocą spektrometru Low-Resolution Imaging Spectrometer w Obserwatorium Kecka na Hawajach. Oprócz tego astronomowie stworzyli mozaikę, na której porównali rozmiary komety do rozmiarów Ziemi.

Według van Dokkuma, warkocz komety, przedstawiony na powyższym zdjęciu, ma około 150 000 kilometrów długości, czyli jest czternastokrotnie dłuższy od średnicy Ziemi. „To pokazuje jak mała jest nasza Ziemia w porównaniu do tego gościa z innego układu planetarnego” dodaje van Dokkum.

Laughlin zauważa także, że 2I/Borisov odparowywuje część swojej materii zbliżając się do Ziemi, uwalniając przy tym gaz i drobny pył, który następnie tworzy jej warkocz. „Astronomowie wykorzystują wizytę Borisova, korzystając z teleskopów takich jak Keck do uzyskania informacji o składnikach planet w innych układach planetarnych”.

Stałe jądro komety ma zaledwie około 2 kilometrów średnicy.

Źródło: Yale University

https://www.instagram.com/p/B5Up0zJhe16/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com