Wideo: jesteś na pokładzie Crew Dragona i odkrywasz szklaną kopułę. O cholera!

Misja Inspiration4, choć niesamowicie nagłośniona, nie rozpieściła miłośników astronomii i podboju kosmosu relacją na żywo z pokładu statku. Przez trzy dni między środą a sobotą niemal nic nie usłyszeliśmy od czteroosobowej załogi najciekawszego lotu orbitalnego tego roku. Teraz na szczęście ktoś wypełnia te luki.

Dr Sian Proctor, która podczas lotu pełniła rolę pilota opublikowała wczoraj wieczorem na swoim koncie na Twitterze nagranie zarejestrowane na pokładzie Crew Dragona. Na nagraniu możemy zobaczyć jak wyglądały reakcje załogi misji Inspiration4 na otwarcie osłony szklanej kopuły, która została zainstalowana na pokładzie statku Crew Dragon Resiliance specjalnie dla tej misji.

Na początku nagrania widać głównie zachwyt na twarzach Hayley Arceneaux i Jareda Isaacmana. Na szczęście dr Proctor skierowała obiektyw swojego telefonu także w stronę samej szklanej kopuły i widocznej przez nią Ziemi.

Nie powiecie, że ten widok nie przyprawia was o dosłowny opad szczęki!

https://twitter.com/DrSianProctor/status/1440406356670894080

Koniecznie powiększcie to nagranie na cały ekran. Ilość szczegółów widocznych w atmosferze Ziemi na tym nagraniu zapiera dech w piersi. Osobiście, gdy pierwszy raz oglądałem to nagranie, to autentycznie żałowałem, że nie wybrałem na studiach jakiegoś miliardoznawstwa. Nie miałbym żadnego problemu z wydaniem każdych pieniędzy, aby zobaczyć na żywo to, co widzę na tym nagraniu. Teraz może być już za późno.

Swoją drogą wyobraźcie sobie możliwość oglądania Ziemi w ten sposób przez trzy doby zasadniczo bez przerwy. Nie dziwię się teraz Chrisowi Sembroskiemu, który po wylądowaniu powiedział, że jedyne, z czym wrócił na Ziemię po tej misji, to chęć odwiedzenia tak wielu miejsc na Ziemi, które widział z przestrzeni kosmicznej.

Gdy znajdujemy się na powierzchni, to odległe kraje, wyspy, cuda natury wydają się… cóż, odległe i niedostępne. Obserwowanie ich z perspektywy kosmicznej, kiedy okrąża się Ziemię w ciągu niecałych dwóch godzin może jednak skutecznie zmienić tę perspektywę. Na Ziemi w rzeczywistości wszystko jest pod ręką i zbrodnią jest spędzanie jednego jedynego życia na siedzeniu w jednym miejscu, kiedy tyle jest do zobaczenia.

Idę szukać jakiegoś pomysłu na wyjazd. W międzyczasie możecie sobie przypomnieć jeszcze raz najważniejsze etapy całej misji.

Start misji Inspiration4

Relacja z pokładu misji Inspiration4

Lądowanie i koniec misji Inspiration4Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com