Załogowy statek kosmiczny CST-100 Starliner wyprodukowany przez Boeinga zrealizował w ubiegłym tygodniu swój pierwszy udany lot testowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Powstaje zatem pytanie o to kiedy Starliner dołączy do Crew Dragona i zacznie regularnie latać na pokład stacji kosmicznej.

Jakby nie patrzeć Boeing już od ośmiu lat związany jest z NASA umową na transport astronautów na orbitę i z powrotem. SpaceX już realizuje podobny kontrakt od dwóch lat, a Boeing jak dotąd miał spore opóźnienie wynikające z nieudanego pierwszego bezzałogowego lotu testowego do ISS zrealizowanego pod koniec 2019 roku. W trakcie tamtego lotu statek kilkukrotnie uległ awarii i istniało realne ryzyko zniszczenie statku przed powrotem na Ziemię. Po tym jak ostatecznie statek wylądował na powierzchni Ziemi, gruntowny przegląd wykazał ponad 60 różnych usterek, które przez kolejne dwadzieścia miesięcy rozwiązywano. Ostatecznie jednak drugi lot testowy zrealizowany w połowie maja przebiegł prawidłowo.


Puls Kosmosu możesz śledzić także na Telegramie


NASA nie zamierza przesadnie zwlekać z wprowadzeniem statku do służby, szczególnie zważając na fakt, że nie wiadomo tak naprawdę jak długo jeszcze będzie istniała stacja kosmiczna. Konflikt na Ukrainie całkowicie wywrócił do góry nogami współpracę świata cywilizowanego z Rosją, także i w przestrzeni kosmicznej. Możliwe zatem, że Rosja postanowi przed czasem zrezygnować ze współpracy w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a wtedy nie wiadomo czy uda się bez udziału Rosji utrzymać stacji kosmicznej na orbicie.

Starliner – najbliższe miesiące

Starliner w najbliższym czasie trafi do Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy’ego na Florydzie, gdzie rozpocznie się przygotowywanie statku do pierwszej testowej załogowej misji kosmicznej.

Niezależnie od tego, NASA będzie szczegółowo analizowała przebieg całego lotu OFT-2, który zakończył się w środę. Przed podjęciem decyzji o certyfikacji statku do lotów załogowych należy sprawdzić każdy element lotu i działanie każdego systemu i układu na pokładzie statku. Dopiero gdy będzie wiadomo, że statek może bezpiecznie dostarczyć załogę na orbitę, NASA podejmie decyzję o jego certyfikacji.

Jak na razie nie wiadomo kiedy Starliner po raz pierwszy zabierze w kosmos astronautów, aczkolwiek zarówno NASA, jak i Boeing tu i ówdzie przekonują, że dojdzie do tego jeszcze przed końcem roku. Po udanym załogowym locie testowym NASA będzie miała do dyspozycji zarówno Crew Dragona, jak i Starlinera. Oznacza to, że oba statki będą woziły astronautów na ISS na zmianę. W razie gdyby jeden statek uległ jakiejś awarii, drugi będzie zawsze w gotowości.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google