NASA przyznała kontrakty na stworzenie skafandrów kosmicznych nowej generacji

Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej NASA poinformowała o wyborze dwóch firm, które będą w najbliższych latach odpowiedzialne za stworzenie nowych skafandrów kosmicznych, które będą w przyszłości wykorzystywane zarówno na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jak i na powierzchni Księżyca.

Wbrew pozorom stworzenie odpowiedniego skafandra kosmicznego nie należy do rzeczy trudnych. Budowa aktualnych skafandrów, które mają służyć pierwszym astronautom, którzy wrócą na powierzchnię Księżyca w ramach misji Artemis 3 trwa już od blisko dziesięciu lat i pochłonęła ponad miliard dolarów. Mimo to pierwszy egzemplarz miał być gotowy dopiero w 2025 roku.

Jednocześnie od kilku lat astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i realizujący tam spacery kosmiczne zmagają się z problemem pojawiającej się wewnątrz skafandra wody, która bezpośrednio zagraża astronautom podczas realizacji misji na zewnątrz stacji kosmicznej. W ostatnich miesiącach agencja zakazała realizacji spacerów kosmicznych do czasu rozwiązania tego konkretnego problemu. Astronauci będą mogli póki co korzystać z nich jedynie w sytuacjach awaryjnych, np. w czasie ewakuacji z pokładu stacji kosmicznej.

Zważając na te dwa kluczowe problemy, agencja kosmiczna ostatecznie postanowiła zlecić budowę skafandrów podmiotom zewnętrznym.

Axiom Space i Collins Aerospace przejmują skafandry

W ramach programu Extravehicular Activity Services (xEVAS) dwie wybrane firmy będą miały za zadanie stworzyć zupełnie nowe skafandry kosmiczne. Kontrakty opiewające łącznie na maks. 3,5 mld dol. otrzymały firmy Axiom Space (firma, która dotychczas realizowała komercyjne loty do ISS) oraz Collins Aerospace.

Obie firmy mają za zadanie zaprojektować, certyfikować i wyprodukować skafandry oraz ich oprzyrządowanie tak, aby możliwe było ich wykorzystanie zarówno na ISS, jak i na Księżycu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com