Konsorcjum budujący Gigantyczny Teleskop Magellana rozpoczyna czteroletni proces produkcji i polerowania siódmego i ostatniego zwierciadła głównego, ostatniego wymaganego do ukończenia powierzchni zbierającej światło o powierzchni 368 metrów kwadratowych, największej i najbardziej wymagającej optyki, jaką kiedykolwiek wyprodukowano. Razem zwierciadła zgromadzą więcej światła niż jakikolwiek inny istniejący teleskop, umożliwiając ludzkości odkrycie tajemnic wszechświata poprzez szczegółowe analizy pochodzenia ciał niebieskich i ich składu chemicznego.

W zeszłym tygodniu laboratorium Richarda F. Carisa na Uniwersytecie Arizony zamknęło pokrywę na prawie 20 ton najczystszego szkła optycznego w jedynym w swoim rodzaju piecu umieszczonym pod trybunami stadionu piłkarskiego Arizona Wildcats. Wirujący piec rozgrzeje szkło do temperatury 1165°C, tak że po stopieniu zostanie ono wypchnięte na zewnątrz, tworząc zakrzywioną, paraboloidalną powierzchnię lustra. Lustro o średnicy 8,4 metra i wysokości około dwóch pięter, gdy stoi na krawędzi, będzie schładzać się przez następne trzy miesiące, zanim inżynierowie przejdą do etapu polerowania.

Czytaj także: Rusza budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana

Teleskop, który jest 50 milionów razy czulszy od ludzkiego oka, „przejdzie do historii poprzez swoje przyszłe odkrycia” – mówi Buell Jannuzi, główny badacz odpowiedzialny za produkcję segmentów zwierciadła głównego Gigantycznego Teleskopu Magellana. „Jesteśmy podekscytowani faktem, że zbliżamy się do kolejnego ważnego etapu budowy Gigantycznego Teleskopu Magellana”.

Niedawno ukończone zwierciadło jest już gotowe do integracji z prototypem gigantycznej instalacji, która będzie je utrzymywać. Instalacja zaplanowana jest na początek przyszłego roku. Testy na prototypie będą stanowiły próbę generalną dla wszystkich siedmiu zwierciadeł głównych. Po złożeniu wszystkie siedem luster będzie działać wspólnie jako jedno monolityczne lustro o średnicy 25,4 m, co zapewnia nawet 200-krotną czułość i czterokrotnie większą rozdzielczość obrazu w porównaniu do najbardziej zaawansowanych współczesnych teleskopów kosmicznych.

Gigantyczny Teleskop Magellana będzie pierwszym ekstremalnie dużym teleskopem, który zakończy budowę głównego układu zwierciadeł.

„Jesteśmy na ważnym etapie produkcji, a duża część produkcji odbywa się w Stanach Zjednoczonych” – mówi Robert Shelton, prezes Gigantycznego Teleskopu Magellana.

Konstrukcja teleskopu o wysokości 39 metrów jest wytwarzana z 2100 ton amerykańskiej stali w nowo wybudowanym zakładzie produkcyjnym w Rockford w stanie Illinois. Także i tam produkowane jest pierwsze z siedmiu adaptacyjnych zwierciadeł wtórnych teleskopu.

„Połączenie zdolności zbierania światła, wydajności i rozdzielczości obrazu umożliwi nam dokonanie nowych odkryć we wszystkich dziedzinach astronomii” – mówi Rebecca Bernstein, główna naukowiec Gigantycznego Teleskopu Magellana. „Będziemy dysponować unikalną kombinacją możliwości badania planet z dużą rozdzielczością przestrzenną i widmową, a oba te elementy są kluczowe dla ustalenia, czy planeta ma skalisty skład jak nasza Ziemia, czy zawiera wodę w stanie ciekłym i czy jej atmosfera zawiera odpowiednią ilość wody.”

Oczekuje się, że teleskop ujrzy pierwsze światło jeszcze w tej dekadzie i będzie starał się odpowiedzieć na niektóre z najważniejszych pytań ludzkości: Skąd przybyliśmy? Czy jesteśmy sami we wszechświecie?