Załogowa misja kosmiczna to nie tylko statek kosmiczny, w którym astronauci polecą na orbitę i nie tylko rakieta, która ich tam w nim dostarczy. Aby misja odniosła sukces, ważne jest, aby astronauci po zakończeniu misji bezpiecznie weszli w atmosferę i wylądowali na powierzchni Ziemi. Dlatego też specjaliści z ISRO intensywnie testują właśnie spadochrony, które mają wyhamować statek po wejściu w atmosferę, a przed lądowaniem na powierzchni Ziemi.

Trzeba przyznać, że w sierpniu 2023 roku indyjski program kosmiczny nabrał wiatru w skrzydła. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) wysłała w kierunku Księżyca sondę Chandrayaan-3, jako pierwsza w historii wylądowała miękko w okolicach południowego bieguna Księżyca, wyprowadziła na powierzchnię łazik Pragyan i zrealizowała pełną, dwutygodniową misję. Można zatem uznać, że przynajmniej przez chwile istnieje tam poczucie, że wszystkiego można dokonać.

Z tego też powodu, ISRO bardzo intensywnie pracuje nad przygotowaniem zaplanowanej na przyszły rok misji Gaganyaan, w której pierwsi indyjscy astronauci polecą na niską orbitę okołoziemską.

informacji prasowej, ISRO poinformowało właśnie, że przeprowadziło test rozwijania spadochronów hamujących. Testy zrealizowano w ośrodku Rail Track Rocket Sled (RTRS) w Chandigarh wyposażonym w specjalnie do tego przystosowane sanie rakietowe. 

Pierwsi indyjscy astronauci na orbicie okołoziemskiej

Według informacji przekazanych przez agencję, do testu doszło w dniach 8-10 sierpnia. Zdjęcia wskazują, że faktycznie udało się otworzyć jeden ze spadochronów przy dużej prędkości.

Każdy z planowanych spadochronów hamujących ma średnicę 5,8 metrów. To na nich będzie spoczywać zadanie dostarczenie astronautów bezpiecznie na powierzchnie Ziemi po zakończeniu misji Gaganyaan.

Cały system spadochronów będzie składał się aż z 10 różnych spadochronów: dwóch spadochronów wykorzystywanych do oddzielenia osłony, dwóch spadochronów dryfujących (to właśnie te przetestowane) do stabilizacji podczas opadania, trzech spadochronów, które będą odpowiadały za prawidłowe otwarcie trzech głównych spadochronów w ostatniej fazie opadania.

W kolejnym kroku ISRO zamierza przetestować spadochrony dryfujące podczas testu Test Vehicle Demonstration 1 (TV-D1), zaplanowanego na koniec września lub początek października.

Zanim jednak dojdzie do lotu załogowego, agencja planuje przeprowadzić dwa bezzałogowe loty testowe na orbitę okołoziemską, aby przetestować gotowość do bezpiecznego zrealizowania misji Gaganyaan. Pierwszy z tych dwóch lotów zostanie przeprowadzony jeszcze w 2023 roku, a drugi zaplanowany jest na pierwszą połowę 2024 roku. Jeżeli jednak wszystko pójdzie dobrze, pierwszych astronautów z Indii możemy spodziewać się na orbicie pod koniec 2024 roku. Według planów na orbitę poleci trzech astronautów, którzy spędzą tam około trzech dni.