Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

NASA opóźnia start JWST do 2020 roku!

Posted on 27 marca 2018 by Radek Kosarzycki
Na powyższym zdjęciu wykonanym 13 kwietnia 2015 roku technicy NASA podnoszą zwierciadło Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland.

NASA odkłada start następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a na 2020 rok.

Przedstawiciele NASA poinformowali, że potrzebują więcej czasu na złożenie i przetestowanie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Pierwotnie obserwatorium miało znaleźć się w przestrzeni kosmicznej już w tym roku. Jednak jesienią 2017 roku NASA przesunęła start na 2019 rok. Dzisiaj przedstawiciele agencji poinformowali, że start zostanie przeniesiony o kolejny rok.

„Mamy tylko jedną szansę, aby wynieść teleskop w przestrzeń kosmiczną, i chcemy to zrobić dobrze” mówi Thomas Zurbuchen z NASA. Zurbuchen przyznał, że w procesie przygotowywania teleskopu pojawiły się pewne błędy, a NASA nie sądziła, że będzie to aż tak duże przedsięwzięcie.

NASA oraz Europejska Agencja Kosmiczna będą teraz pracowały nad ustaleniem nowej daty startu. Wstępnie mówi się o maju 2020 roku. Po ustaleniu nowej daty, NASA przedstawi nowe szacunki dotyczące kosztów projektu. Przedstawiciele NASA przyznają, że koszt całego projektu może przekroczyć 8 miliardów dolarów – limit nałożony na JWST przez Kongres USA. Jak na razie NASA wyłożyła na teleskop już ponad 7 miliardów dolarów.

Aktualnie wszystkie elementy teleskopu znajdują się w Northrop Grumman Aerospace System w Redondo Beach w Kalifornii.

Grafika z 2015 roku przedstawiająca Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w przestrzeni kosmicznej. Źródło: Northrop Grumman/NASA via AP

Nawigacja wpisu

← Kepler: Poszukiwanie eksplodujących gwiazd
Nowa egzoplaneta: gorąca, metaliczna i gęsta jak Merkury →

NAJNOWSZE

  • 14 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Nowa sonda GIRO zajrzy do wnętrza planet. Bezpiecznie, tanio i bez dotykania gruntu
  • 13 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Łazik Perseverance wylądował u boku wulkanu, o którym nikt nie wiedział
  • 13 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Kosmiczny Świt pod lupą. 1000 godzin obserwacji SKA-Low może zmienić kosmologię
  • 13 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Nieznany etap śmierci gwiazdy odkryty! Gaia22ayj zaskakuje naukowców
  • 13 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Uczenie maszynowe kontra kosmiczny szum. Nowa nadzieja na kontakt z obcymi

NEWSLETTER

PODCAST

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme