Nowe spojrzenie na gromadę galaktyk

archives_ms0735

Gromada galaktyk MS 0735.6+7421 jest źródłem jednej z najsilniejszych erupcji jakie kiedykolwiek zaobserwowano. Promieniowanie rentgenowskie wykryte przez obserwatorium Chandra X-Ray Observatory (niebieski) przedstawia gorący gaz stanowiący większą część masy tego olbrzymiego obiektu. w samych danych z obserwatorium Chandra da się zauważyć dziury / luki. Owe struktury powstały wskutek rozbłysku z supermasywnej czarnej dziury w centrum gromady, który spowodował powstanie olbrzymich dżetów odkrytych na falach radiowych (różowy) w danych pochodzących z Very Large Array. Owe dane zostały połączone z optycznym obrazem gromady galaktyk wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a (pomarańczowy).

To zdjęcie stanowi część zbioru nowych zdjęć udostępnionych w archiwum obserwatorium Chandra w ramach amerykańskiego miesiąca archiwów (American Archive Month). Archiwa jako takie w wielu formach przechowują informacje z dzisiaj dla osób, które będą chciały z nich skorzystać w przyszłości – to podstawowa funkcja wszystkich archiwów, jednak szczególnie istotna w przypadku olbrzymich ilości danych pochodzących ze współczesnych teleskopów. Samo obserwatorium Chandra zbierało dane przez ponad szesnaście lat o tysiącach obiektów we Wszechświecie. Po wstępnej obróbce wszystkie dane przenoszone są do archiwum, a następnie upubliczniane.

Zdjęcie: NASA/CXC/Univ. of Waterloo/A. Vantyghem et al / STScI / NRAO/VLADodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com