duke_on_the_craters_edge_-_gpn-2000-001132\

20 kwietnia 1972 roku astronauta Charles Duke (Apollo 16) postawił swoje pierwsze kroki na powierzchni Księżyca. Miał wtedy 36 lat i był najmłodszym człowiekiem, któremu dane było chodzić po powierzchni naszego naturalnego satelity.

Jednak to nie jedyne osiągnięcie Duke’a, które nadal jest bardzo żywe w amerykańskiej historii.

Podczas swojego pobytu na Księżycu wykonał zdjęcie zdjęcia swojej rodziny na którym jest on, jego dwóch synów oraz jego żona. Zdjęcie po dziś dzień leży na powierzchni Księżyca.

duke

Na odwrocie zdjęcia Duke napisał:

„This is the family of astronaut Charlie Duke from planet Earth who landed on the moon on April 20, 1972.” [To rodzina astronauty Charliego Duke’a z planety Ziemia, który wylądował na Księżycu 20 kwietnia 1972 r.]

Poniżej wyraźniejsza kopia zdjęcia, które dostarczył nam Duke. Po lewej stronie jego najstarszy syn Charles Duke III, który właśnie skończył siedem lat. W czerwonej bluzce z przodu najmłodszy syn Thomad Duke – 5 lat. Duke wraz z żoną Dorothy Meade Claiborne, w tle:

screen-shot-2015-10-27-at-3-46-10-pm

„Od początku planowałem zostawić je na Księżycu,” powiedział Duke redakcji Business Insider. „Tak więc gdy je upuściłem, zrobiłem to aby dzieci wiedziały, że naprawdę zostawiłem je na księżycu.”

Od tego czasu zdjęcie to stało się swoistą ikoną, która pojawiała się w licznych albumach fotograficznych i jest doskonałym przykładem „ludzkiej strony eksploracji kosmosu,” jak to ujął Duke.

Gdy Duke szkolił się na astronautę do misji Apollo prawie cały czas spędzał na Florydzie. W tym czasie jego rodzina mieszkała w Houston, w Teksasie. Przez to jego dzieci nie widziały ojca zbyt często.

„Więc aby dzieciaki też cieszyły się tym co robi tata, powiedziałem „Chcielibyście wszyscy ze mną polecieć na Księżyc?” Może zrobić sobie wspólne zdjęcie i wtedy wszyscy polecimy na Księżyc.”

Od czasu jego księżycowego spaceru minęły ponad 43 lata. Ślady jego butów wciąż są odciśnięte w księżycowej glebie, jednak Duke podejrzewa, że zdjęcie nie jest już w tak dobrym stanie.

„Każdego miesiąca temperatura na Księżycu w ciągu dnia osiąga +150 stopni Celsjusza, a nocą obniża się do -150. Folia nie jest szczególnie odporna na takie temperatury. Zdjęcie wygladało dobrze gdy je upuściłem, jednak nigdy potem już go nie widziałem i wydaje mi się, że do teraz zdjęcie całkowicie wyblakło.”

Niestety nie ma żadnej możliwości, aby sprawdzić co się stało ze zdjęciem. To obiekt zdecydowanie za mały, aby zrobić mu zdjęcie z orbity.

Niemniej jednak, zdjęcie było „bardzo ważne dla całej rodziny,” wspomina Duke. A koniec końców, przecież właśnie to się liczy prawda?

Artykuł autorstwa Jessici Orwig (@owrigwrites), który ukazał się na portalu Business Insider: http://www.businessinsider.com/apollo-16-hidden-family-portrait-on-the-moon-2015-10.