Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Cassini rozwiązuje zagadki magnetosfery Saturna

Posted on 1 grudnia 2015 by Radek Kosarzycki

cassinimissi.jpg

Naukowcy odkryli pierwszy bezpośredni dowód wybuchowego uwalniania energii z magnetycznego bąbla wokół Saturna. Wykorzystali do tego dane z sondy Cassini stworzonej wspólnie przez NASA, Europejską Agencję Kosmiczną oraz Włoską Agencję Kosmiczną. Wyniki badań opublikowano dzisiaj w czasopiśmie Nature Physics.

Owe „wybuchy” powstają w procesie tzw. rekoneksji magnetycznej, zjawiska dobrze zbadanego na Ziemi, bowiem stanowi ważną część pogody kosmicznej.

Fizycy pracujący na Lancaster University wykorzystali dane, aby wykazać, że sonda Cassini przeleciała przez obszar w pobliżu Saturna, w którym dochodziło do rekoneksji magnetycznej, zjawiska wcześniej tam nie obserwowanego.

Czytaj dalej na portalu Urania.

 

Nawigacja wpisu

← Sonda ExoMars 2016 gotowa do przetransportowania do kosmodromu Bajkonur
Zdjęcie góry Ahuna Mons →

NAJNOWSZE

  • 10 maja 2025 by Radek Kosarzycki Wystarczy jedno potężne zderzenie, a planeta będzie dźwięczeć przez miliony lat
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki Planetoida wielkości stadionu zbliży się do Ziemi. Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme