Najlepsze zdjęcie SOHO ostatnich 20 lat

soho-20th-anniversary-contest-winner

Świętując dwudziestą rocznicę startu obserwatorium SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), NASA ogłosiła głosowanie na najlepsze zdjęcie wykonane w ciągu dwóch dekad pracy obserwatorium.

Jako najlepsze wybrano zdjęcie złożone z dwóch wykonanych przez dwa różne instrumenty zainstalowane na pokładzie SOHO. Tłem jest zdjęcie wykonane 8 styczna 2002 roku za pomocą koronografi – instrumentu blokującego jasną tarczę Słońca, co pozwala obserwować dużo słabszą atmosferę gwiazdy. To zdjęcie przedstawia rozległe koronalne wyrzuty masy (CME-coronal mass ejection), w których z powierzchni Słońca wyrzucane są miliardy ton materii z prędkościami rzędu milionów kilometrów na godzinę. Słońce widoczne w centrum powyższego zdjęcia zostało sfotografowane przez Extreme ultraviolet Imaging Telescope innego dnia. Drugie zdjęcie zostało powiększone i nałożone na dysk przesłaniający Słońce na poprzednim zdjęciu.  Obraz Słońca został zarejestrowany w ekstremalnym ultrafiolecie na długości fali 30.4 nm, które jest niewidoczne dla naszych oczu, a tutaj przedstawione w kolorze czerwonym.

Źródło: NASADodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com