Tetyda_08022016

Na powyższym zdjęciu Tetyda wydaje się znajdować między dwoma zestawami pierścieni, ale to tylko złudzenie. W rzeczywistości pierścienie znajdują się nad Tetydą, a poniżej jej widzimy jedynie cienie pierścieni widoczne na powierzchni Saturna.

Tetyda (1062 km średnicy) to jeden ze średnich pod względem rozmiarów księżyców Saturna. W dużej części Tetyda składa się z lodu, podobnie z resztą do pierścieni Saturna. Lody rzadko występują w cieplejszych, wewnętrznych regionach Układu Słonecznego, jednak już w tak dużej odległości w jakiej znajduje się Saturn, temperatura jest na tyle niska, że lody zaczynają przypominać zachowaniem skały na Ziemi, i dlatego też stanowią większą część masy ciał niebieskich krążących w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego.

Zdjęcie przedstawia odwróconą od Saturna półkulę Tetydy. Biegun północny Tetydy znajuje się u góry, odchylony o 1 stopień na lewo od pionu. Zdjęcie zostało wykonane 23 listopada 2015 roku w zakresie widzialnym za pomocą kamery szerokokątowej zainstalowanej na pokładzie sondy Cassini.

Zdjęcie wykonano z odległości około 65 000 km od Tetydy. Skala wynosi 4 kilometry na piksel.

Źródło: ciclops