Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Polski zespół w półfinale konkursu NASA

Posted on 12 maja 2016 by Radek Kosarzycki

Astro-Zorya

Polski zespół Astro-Zorya znalazł się w półfinale hackathonu naukowo-programistycznego NASA Space Apps Challenge 2016 w kategorii „Nagroda publiczności”. 

Space Apps Challenge to globalny maraton naukowo-programistyczny, organizowany pod egidą amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Tegoroczna, piąta już, edycja odbyła się 23-24 kwietnia jednocześnie w 193 lokalizacjach w 72 krajach – w tym po raz pierwszy w Polsce (organizatorami były szkoła programowania Coders Lab oraz software house Visuality).

Uczestnicy hackathonu mieli za zadanie w ciągu kilkudziesięciu godzin stworzyć innowacyjne projekty i rozwiązania koncepcyjne w zakresie oprogramowania, aplikacji mobilnych, sprzętu i platform wizualizacji danych. Przygotowali rekordową liczbę 1287 projektów.

– 128 prac z całego świata zostało nominowanych do udziału w głosowaniu internetowym, z czego eksperci NASA wskazali 24 najlepszych i najciekawszych, które zakwalifikowały się do półfinału. W tym gronie znalazła się grupa Astro-Zorya, złożona ze studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej – wyjaśnia Leszek Wolany z Coders Lab.

Astro-Zorya, która w polskiej edycji hackathonu zajęła trzecie miejsce, zdobyła uznanie jury projektem gry na system mobilny Android, będącej symulatorem kolonizacji Marsa. To taki marsjański SIM: gracz kieruje poczynaniami astronautki Zorii, zarządzając dostępnymi, acz ograniczonymi zasobami i rozbudowując bazę planetarną.

Pomysłodawcą założenia zespołu i podjęcia wyzwania NASA jest Daniel Wlazło, student automatyki i robotyki Politechniki Warszawskiej oraz członek tamtejszego Koła Naukowego Robotyków. Oprócz niego w skład zespołu wchodzą Anna Mizerska i Agata Kicun – studentki kosmonautyki i lotnictwa PW oraz Maksymilian Sokołowski i Przemysław Gumienny – studenci Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiednio na wydziałach astronomii i informatyki.

Internetowe głosowanie trwa do 15 maja br. pod adresem:  https://2016.spaceappschallenge.org/awards/peoples-choice. Zwycięzca głosowania internautów, jak również laureaci pozostałych kategorii konkursowych, otrzymają zaproszenia od NASA na jedno z planowanych przez agencję wydarzeń związanych z prowadzonym przez nią programem badań kosmicznych.

Partnerem strategicznym NASA Space Apps Challenge 2016, udostępniającym przestrzeń do pracy, był Business Link. Patronat nad wydarzeniem objęły Spotkania IT oraz Crossweb.

Źródło: CodersLab

Nawigacja wpisu

← Łazik Curiosity już 2 marsjańskie lata eksploruje Krater Gale
Hubble obserwuje: dżet emitowany przez kometę 252P/LINEAR →

NAJNOWSZE

  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki Planetoida wielkości stadionu zbliży się do Ziemi. Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA rzuca światło na tajemnicze wybuchy promieni rentgenowskich z układu czarnej dziury „Ansky”

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme