20161120_205640

Dawno już nie było żadnej recenzji, dlatego w najbliższym czasie postaram się nadrobić trochę zaległości i przy okazji zwiększyć średni poziom czytelnictwa w naszym kraju.

Tym razem mam przyjemność zaprezentować wyjątkowo ciekawą pozycję książkową traktującą o temacie niesamowicie ciekawym, a tak rzadko będącym głównym tematem wśród pozycji popularno-naukowych. Wszak jak często znajdujemy książki traktujące o czarnych dziurach, a jak często o planetoidach czy kometach? Wydawać by się mogło, że o obiektach tego drugiego typu wiemy znacznie więcej niż o czarnych dziurach – a rynek wydawniczy pokazuje nam coś dokładnie odwrotnego.

Z tym większą przyjemnością zabrałem się do lektury niedawno wydanej przez Princeton University Press pozycji pt. Near-Earth Objects. Finding them before they find us autorstwa Donalda K. Yeomansa znanego z takich kultowych pozycji jak chociażby „Komety. Od starożytności do współczesności, w mitach, legendach i nauce”.

Near-Earth Objects to fascynująca podróż przez świat planetoid, komet i innych mniejszych i większych obiektów, które na swojej drodze przez przestrzeń kosmiczną zbliżają, mijają lub zderzają się z Ziemią. Oprócz gruntownego przekroju przez każdy z powyższych typów obiektów dowiadujemy się dlaczego powinniśmy się zajmować badaniem i monitorowaniem wszelkich „kamyków” zbliżających się do naszej planety.

Pomimo niewielkiej objętości książki, Autor zdołał na wstępie przypomnieć Czytelnikowi historię powstawania Układu Słonecznego, burzliwe dzieje powstawania planet, księżyców, planetoid i komet. W kolejnych rozdziałach jednak coraz bardziej skupia się na tzw. małych ciałach Układu Słonecznego informując o tym skąd one się wzięły i gdzie możemy je znaleźć. Zawężając stopniowo zakres tematyki zbliżamy się do zagadnienia tytułowego – do obiektów zbliżających się do Ziemi.

Z wyjątkową swobodą autor informuje o pochodzeniu obiektów klasy NEO oraz opisuje aktualnie uznawane teorie mówiące o wpływie tego typu obiektów na powstanie życia na Ziemi. Rozważając czy to właśnie obiekty NEO nie przyniosły na Ziemię wody lub życia, Autor nadmienia, że mogą one równie dobrze to życie z powierzchni Ziemi zetrzeć. To właśnie dlatego w kolejnych rozdziałach dowiadujemy się w jaki sposób astronomowie szukają, śledzą i monitorują wszystkie znane obiekty, które mogą nam zagrażać w nadchodzących dekadach. W książce dość prostym i zrozumiałym językiem przeczytamy o tym w jaki sposób szacuje się ryzyko uderzenia danego obiektu w Ziemię i jakie procedury i techniki obrony przewidziano na wypadek sytuacji odkrycia obiektu lecącego prosto w stronę Ziemi.

W jednym z ostatnich rozdziałów Donald Yeomans rozważa także alternatywne motywy badania planetoid takie jak chociażby możliwość wydobycia na nich rzadkich surowców. Górnictwo kosmiczne ostatnimi laty jest dosyć gorącym tematem, powstają już firmy, które opracowują technologie wydobywania surowców z planetoid zbliżających się do Ziemi, niektóre państwa zaczynają pracować nad zapisami prawnymi regulującymi właśność zasobów wydobytych w przestrzeni kosmicznej – nic więc zatem dziwnego, że i w tej książce znajdziemy cały rozdział poświęcony tej tematyce.

Gorąco polecam tę książkę każdemu specjaliście jak i osobom na co dzień zupełnie nie związanym z astronomią. To niesamowicie unikalne źródło wiedzy o obiektach kosmicznych, które mogą czasami za bardzo zbliżać się do powierzchni Ziemi i znienacka wpływać na nasze codzienne życie. Lektura do pochłonięcia w jeden wieczór.


Tytuł: Near-Earth Objects. Finding Them Before They Find Us

Autor: Donald K. Yeomans

Stron: 172

Wydawnictwo: Princeton University Press

Link: http://press.princeton.edu/titles/9817.html

Cena: Hardcover : £18.95 ISBN: 9780691149295


Obejrzyj wywiad z Autorem przeprowadzony przez Tariqa Malika z portalu space.com