Badacze odkrywają wodną przeszłość Marsa

Badacze z Trinity College w Dublinie odkryli miejsce w dawnej marsjańskiej dolinie, które najprawdopodobniej znajdowało się pod wodą w niedalekiej przeszłości. Tym samym badacze znaleźli miejsce, które powinno w przyszłości być idealnym celem dla badań mających na celu poszukiwanie potencjalnych form życia, które mogły występować na Czerwonej Planecie.

Wyniki badań opublikowane zostały w periodyku Geophysical Research Letters. Główną autorką opracowania jest dr Mary Bourke z Trinity College i jej współpracowniczka prof. Heather Viles z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Dr Bourke powiedziała: „Na Ziemi, pustynne obszary wydmowe okresowo zalewane są wodą tam gdzie mamy d czynienia ze zmiennym poziomem wód gruntowych, najczęściej w pobliżu jezior, rzek czy wybrzeży. Takie okresowe powodzie pozostawiają po sobie charakterystyczne wzory. Możecie sobie zatem wyobrazić nasze podekscytowanie, kiedy podczas przeglądania zdjęć satelitarnych Marsa dostrzegliśmy dokładnie takie same wzory, które wskazują na obecność wody w stosunkowo nieodległej przeszłości.”

W trakcie satelitarnych badań Pustyni Namib naukowcy już wcześniej dostrzegli te charakterystyczne wzory – łukowate prążki – na powierzchni między migrującymi wydmami piaskowymi. Późniejsze badania wykazały, że prążki były efektem geochemicznego zacementowania osadów przez sole pozostawione przez odparowywujące wody gruntowe. Tego typu formacje stają się potem stosunkowo nieruchome – pozostają już w tym miejscu podczas gdy wydmy migrują dalej.

Dr Bourke dodaje: „Po badaniach przeprowadzonych przez nas w Namibii, zakładamy, że na Marsie dokładnie takie same łukowate prążki widoczne na powierzchni między wydmami także wskazują na występowanie zmiennych poziomów słonych wód gruntowych w czasie gdy wydmy aktywnie migrowały wzdłuż doliny.”

„To niesamowicie ważna informacja. Po pierwsze, marsjańskie wydmy stanowią dowód na to, że woda mogła występować w pobliżu równika marsa – i to w całkiem nieodległej przeszłości. Po drugie, to miejsce automatycznie staje się celem badań geologicznych mających na celu poszukiwanie przeszłych form życia na Marsie – to istotna informacja dla osób zaangażowanych w wybór miejsc lądowania przyszłych misji marsjańskich.”

Źródło: Trinity College Dublin  1. Pytanie co tutaj oznacza nieodległa przeszłość? 100 tys lat? milion lat? 100 milionów lat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com