KBO wśród gwiazd: W ramach przygotowań sondy NH do przelotu w pobliżu 2014 MU69 w dniu 1 stycznia 2019 roku, kamera Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) wykonała serię 10-sekundowych ekspozycji pola gwiazdowego otaczającego kolejny cel sondy. Powyższe zdjęcie złożone zostało z 45 takich 10-sekundowych ekspozycji wykonanych 28 stycznia 2017 roku. Żółty kwadrat oznacza szacowane położenie MU69 w momencie zbliżenia, jednak jak na razie KBO znajduje się zdecydowanie za daleko 877 mln km, aby mogła ją dostrzec LORRI. Naukowcy zaznaczają, że kamera zacznie dostrzegać swój najbliższy cel dopiero we wrześniu 2018 roku. Źródło: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/SwRI

Jak ten czas leci… szczególnie przemieszczasz się z prędkością 50 000 km/h. Kontynuując swoją podróż po zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego sonda new Horizons przeleciała już połowę drogi od Plutona – swojego pierwszego celu – do 2014 MU69, obiektu Pasa Kuipera, do którego dotrze 1 stycznia 2019 roku. Sonda osiągnęła połowę trasy o północy UTC 3 kwietnia znajdując się wtedy 782,45 mln kilometrów za Plutonem.

Świetni, że udało nam się już osiągnąć półmetek. Kolejny przelot będzie stanowił rekord w kategorii najodleglejszego obiektu zbadanego przez naszą cywilizację – mówi Alan Stern, główny badacz misji New Horizons z Southwest Research Institute w Boulder, Kolorado.

7 kwietnia o godzinie 21:24 UTC sonda New Horizons osiągnie także półmetek w czasie pomiędzy momentem największego zbliżenia do Plutona, które miało miejsce o 11:24 14 lipca 2015 roku a momentem największego zbliżenia do MU69, które planowane jest na godzinę 17:00 UTC w Nowy Rok 2019. Niemal pięciodniowa różnica pomiędzy oboma półmetkami (czasowym i odległościowym) spowodowana jest oddziaływaniem grawitacyjnym Słońca. Sonda bardzo nieznacznie zwalnia oddalając się od Słońca – dlatego też przekracza półmetek w przestrzeni nieznacznie wcześniej niż półmetek w czasie.

Sonda New Horizons za kilka dni rozpocznie kolejny okres hibernacji. Co ciekawe, sonda będzie uśpiona także 7 kwietnia, kiedy będzie przelatywała przez czasowy półmetek drogi do MU69 – operatorzy misji z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel, Maryland wprowadzą ją w ten stan na dwie godziny przed półmetkiem.

Planowana 157-dniowa hibernacja jest w pełni zasłużona: sonda pracuje bezustannie od prawie dwóch i pół roku – od 6 grudnia 2014 roku.

Źródło: NASA