Wizja artystyczna przedstawiająca Ekstremalnie Wielki Teleskop na Cerro Armazones w północnym Chile.

W dniu wczorajszym w obserwatorium Paranal w północnym Chile miała miejsce ceremonia położenia pierwszego cegły na placu budowy Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu (ELT). W uroczystości wzięła udział prezydent Republiki Chile, Michelle Bachelet Heria. Ten krok milowy  oznacza rozpoczęcie budowy kopuły i głównej konstrukcji największego na świecie teleskopu optycznego, który wprowadzi nas w nową erę astronomii. Jednocześnie świętowano wczoraj podłączenie obserwatorium do chilijskiej sieci elektrycznej.

Prezydent Chile, Michelle Bachelet zamyka kapsułę czasu podczas ceremonii rozpoczęcia budowy kopuły ELT.

Prezydent Bachelet została podczas uroczystości przyjęta przez Tima de Zeeuwa – dyrektor generalny ESO, Roberto Tamai – menedżer programu ELT oraz Andreasa Kaufer – dyrektora Obserwatorium Paranal w La Silla.

Podczas uroczystości zamknięto kapsułę czasu przygotowaną przez ESO. W środku znalazł się plakat stworzony ze zdjęć obecnych pracowników ESO oraz kopia książki opisującej przyszłe cele naukowe teleskopu. Na obudowie kapsuły czasu wyrzeźbiony został sześciobok z Zeroduru przedstwiający w skali 1:5 jeden z segmentów lustra głównego teleskopu.

W swoim przemówieniu Prezydent Bachelet mówiła: Symbolicznie rozpoczynając prace budowlane, rozpoczynamy budowanie nie tylko teleskopu. Ta budowa to jeden z najlepszych przykładów zdolności naukowych i technologicznych człowieka i niesamowitego potencjału współpracy międzynarodowej.

Tim de Zeeuw podziękował Pani Prezydent i jej rządowi za bezustanne wsparcie ESO w Chile i ochronę czystego nieba w kraju: ELT zagwarantuje nam odkrycia, których dzisiaj nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, i z pewnością zainspiruje wielu ludzi na całym świecie do zainteresowania się nauką, technologią i rozważania naszego miejsca we Wszechświecie.

Dzięki swojemu lustru głównemu o średnicy aż 39 metrów, Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) będzie największym teleskopem optycznym/podczerwonym na świecie, który przeniesie technologię budowy teleskopów na zupełnie nowy poziom. Teleskop zostanie umieszczony w potężnej, obracającej się kopule o średnicy 85 metrów. Pierwsze obserwacje astronomiczne za pomocą ELT planowane są na rok 2024.

Rok temu ESO podpisało kontrakt z ACe Consortium składającego się z firm Astaldi, Cimolai i EIE Group na budowę kopuły i struktury teleskopu. Był to największy kontrakt w historii ESO i największy kontrakt w historii naziemnej astronomii. Wraz z położeniem pierwszej cegły w dniu wczorajszym oficjalnie rozpoczęła się budowa kopuły teleskopu.

Źródło: ESO