Astronomowie opublikowali zdjęcie rozległego włókna gwiazdotwórczego gazu oddalonego od nas o 1200 lat świetlnych, a znajdującego się w gwiezdnym żłobku w Mgławicy w Orionie.

Powyższe zdjęcie przedstawia cząsteczki amoniaku wypełniające długie na 50 lat świetlnych włókno wykryte za pomocą teleskopu GBT (Green Bank Telescope) w Wirginii Zachodniej. Obraz włókna nałożono na zdjęcie Mgławicy w Orionie – obiektu znanego tak zawodowym astronomom jak i miłośnikom astronomii – wykonane za pomocą teleskopu WISE (Wide-field Infrared Survey Telescope).

Wciąż do końca nie rozumiemy szczegółów kolapsu dużych obłoków gazowych w nowe gwiazdy –  mówi Rachel Friesen, jedna z badaczek zespołu jeszcze dwa tygodnie temu pracująca w Instytucie Astronomii i Astrofizyki na Uniwersytecie w Toronto.

Amoniak jest doskonałym znacznikiem gęstych obłoków gwiazdotwórczych – mówi Friesen –  a nasze duże mapy amoniaku pozwolą nam śledzić ruch i temperaturę najgęstszych obszarów gazu. To kluczowe dla nas informacje pomagające nam ocenić czy obłoki gazowe i włókna są stabilne czy też zachodzi w nich właśnie proces kolapsu w nowe gwiazdy.

Zdjęcie jest elementem pierwszego upublicznienia wyników przeglądu Green Bank Ammonia Survey (GAS), które zostały opublikowane w periodyku Astrophysical Journal. 

Celem projektu GAS jest wykonanie przeglądu wszystkich ważnych, pobliskich obszarów gwiazdotwórczych w północnej części Pasa Goulda – pierścienia młodych gwiazd i obłoków gazowych otaczającego całe niebo i przebiegającego przez gwiazdozbiór Oriona. Dzięki wynikom przeglądu uzyskamy wyraźny obraz temperatur i ruchu gazu w tych dynamicznych żłobkach gwiezdnych na całym niebie.

Źródło: Dunlap Institute for Astronomy and Astrophysics