Credit: Uni of Florida

Wśród wielu zalet serii Star Trek wymienić można bogatą paletę bohaterów i planet, z których pochodzą. Teraz, w ramach projektu Dharma Planet Survey, astronom Jian Ge z University of Florida (UF) wraz ze swoim zespołem odkrył planetę, która „mogłaby być słynną planetą Wulkan” znaną wielbicielom serii.

„Nowa planeta to superziemia krążąca wokół gwiazdy HD 26965 oddalonej od nas o zaledwie 16 lat świetlnych. Jest to zatem najbliższa Ziemi superziemia krążąca wokół gwiazdy podobnej do Słońca” mówi Ge. „Planeta jest około dwukrotnie większa od Ziemi i okrąża swoją gwiazdę w ciągu 42 dni w odległości, w której potencjalnie może istnieć woda w stanie ciekłym na jej powierzchni”. Odkrycia dokonano za pomocą 50-calowego teleskopu Dharma Endowment Foundation Telescope (DEFT) zlokalizowanego na szczycie Mt. Lemmon w południowej Arizonie. Planeta jest pierwszą superziemią odkrytą w ramach przeglądu Dharma Survey.

„Pomarańczowa HD 26965 jest tylko nieco chłodniejsza i mniej masywna od Słońca, a jej wiek zbliżony jest do wieku Słońca. Gwiazda charakteryzuje się także trwającym 10,1 roku cyklem magnetycznym niemal takim samym jak 11,6-letni cykl plam słonecznych na naszej Gwieździe Dziennej” tłumaczy Muterspaugh, który pomagał przy rozruchu spektrografu Dharma na 2-metrowym automatycznym teleskopie spektroskopowym TSU. „Z tego też powodu HD 26965 może być idealną gwiazdą do poszukiwania w jej pobliżu zaawansowanej cywilizacji”. (To się nazywa zdolność do koloryzowania – przyp.red.).

„Fani Star Treka mogą znać gwiazdę HD 26965 pod jej alternatywną nazwą – 40 Eridani A” mówi Henry, który wykonywał precyzyjne pomiary jasności gwiazdy za pomocą automatycznego obserwatorium TSU, niezbędne do potwierdzenia obecności planety. „Wolkan wiązany był z 40 Eridani A w publikacjach „Star Trek 2” Jamesa Blisha (Bantam, 1968) oraz „Star Trek Maps” Jeffa Maynarda (Bantam, 1980)” tłumaczy Henry. W liście opublikowanym w magazynie „Sky and Telescope” w lipcu 1991 roku, Gene Roddenberry, twórca Star Treka wraz z Sallie Baliunas, Robertem Donahue oraz Georgem Nassiopoulos z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics potwierdzili, że 40 Eridani A to gwiazda macierzysta Wolkana. Układ 40 Eridani składa się z trzech gwiazd. Wolkan krąży wokół głównej gwiazdy, a dwie pozostałe „jasno świecą na wolkańskim niebie” pisali w 1991 roku.

„Wolkan jest macierzystą planetą Spocka w oryginalnej serii Star Trek. Spock służy na statku Enterprise, którego misją jest poszukiwanie nowych światów – to samo co jest misją projektu Dharma Planet Survey”.

„Omawianą tu gwiazdę, w przeciwieństwie do większości gwiazd, wokół których krążą znane nam egzoplanety, można dostrzec gołym okiem. Każdy z nas w bezchmurną i bezksiężycową noc może dostrzec 40 Eridani wiedząc, że wokół niej krąży superziemia ze Star Treka” mówi Bo Ma, adiunkt na UF oraz główny autor artykułu opublikowanego właśnie w periodyku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Źródło: UF