Hubble doświadcza poważnej usterki żyroskopu

Kosmiczny Teleskop Hubble’a chwilowo nie pracuje z uwagi na poważny problem z systemem stabilizowania orientacji. 

W poniedziałek NASA poinformowała, że w ubiegły piątek jeden z żyroskopów Hubble’a odmówił posłuszeństwa. Choć spodziewano się tego – oczekiwano, że ten konkretny żyroskop przestanie pracować w tym roku – zaskoczeniem był fakt, że zaplanowane rozwiązanie alternatywne nie zadziałało w sposób prawidłowy w sobotę.

28-letni teleskop już wcześniej miał problemy ze swoimi żyroskopami. Astronauci z misji wahadłowców wymienili wszystkie sześć żyroskopów w 2009 roku w ramach ostatniej misji serwisowej. Aktualnie trzy z tych sześciu żyroskopów nie nadaje się do użycia.

„Uważam, że teleskop jest teraz w dobrych rękach” mówi Kenneth Sembach, dyrektor Space Telescope Science Institute, który zarządza Hubblem. „Fakt problemów z żyroskopami jest swego rodzaju tradycją w przypadku tego obserwatorium”.

Żyroskopy potrzebne są do utrzymywania orientacji Hubble’a znajdującego się w odległości 540 kilometrów od powierzchni Ziemi podczas obserwacji. Precyzyjne ustawianie teleskopu jest niezwykle istotne: astronomowie wykorzystują teleskop do zaglądania w odległe rejony wszechświata, odsłaniając przed nami odległe układy planetarne, czarne dziury i galaktyki. Zaledwie w ubiegłym tygodniu astronomowie poinformowali, że być może udało im się dostrzec pierwszy księżyc poza Układem Słonecznym, także za pomocą Hubble’a.

Od momentu startu w 1990 roku Hubble przeprowadził ponad 1,3 miliona obserwacji.

Dwa żyroskopy Hubble’a pracują prawidłowo. Ostatni stanowił rezerwę po tym jak został wyłączony lata temu z uwagi na pewne „nietypowe zachowanie”. W sobotę kontrolerzy misji włączyli go z powrotem w celu wspomożenia teleskopu. Mimo to, w poniedziałek żyroskop wciąż nie działał prawidłowo.

Sembach dodaje, że cały zespół ostrożnie planuję naprawę żyroskopu.

„Przede wszystkim nie chcemy pogorszyć sytuacji” dodaje.

Hubble zazwyczaj wykorzystuje trzy żyroskopy do pracy, ale może radzić sobie za pomocą jednego albo dwóch, co już wcześniej się zdarzało. Niemniej jednak to pozostawia coraz mniej miejsca na dodatkowe awarie. Poza tym trzy funkcjonujące żyroskopy gwarantują większą elastyczność podczas orientowania teleskopu na cel.

„Będzie dobrze” powiedział. „Jestem pewien, że Hubble wciąż ma wiele lat pracy przed sobą”.

Źródło: APDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com