New Shepard sfotografowany 29 kwietnia 2018 roku w Teksasie

Blue Origin, firma założona przez Jeffa Bezosa, założyciela Amazon, zaplanowała na dzisiaj dziesiąty testowy lot rakiety New Shepard. Start ten wpisuje się w wyścig między Blue Origin a Virgin Galactic o to, która firma jako pierwsza zabierze turystów na krótką wycieczkę w przestrzeń kosmiczną.

Start zaplanowano na godzinę 15:50 naszego czasu (1450 GMT). Na pokładzie rakiety znajdzie się kilka eksperymentów naukowych zaprojektowanych przez NASA.

New Shepard to rakieta, która w ubiegłym roku po raz pierwszy znalazła się w przestrzeni kosmicznej osiągając wysokość 100 kilometrów nad powierzchnią, tak zwaną Linię Karmana. New Shepard dotarła na wysokość 107 km w kwietniu 2018 roku.

Pojazd kosmiczny zaprojektowano do tego, aby w przyszłości mógł zabrać maksymalnie sześciu pasażerów w podróż trwającą łącznie około 11 minut.

Virgin Galactic, firma założona przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona także pracuje nad pojazdem, który zabierze turystów w przestrzeń kosmiczną.

13 grudnia 2018 roku statek SpaceShipTwo, VSS Unity osiągnął najwyższą dotąd dla siebie wysokość, przekraczając to co Siły Powietrzne USA uważają za granicę kosmosu, przez co stał się pierwszym załogowym statkiem w przestrzeni kosmicznej od 2011 roku, który wystartował z amerykańskiej ziemi.

SpaceShipTwo dotarł na wysokość 82,7 kilometrów.

Krótki, suborbitalny lot – z dwoma pilotami na pokładzie – był milowym krokiem dla firmy, która planuje wysyłać turystów w przestrzeń kosmiczną za 250 000 dolarów za miejsce.

Ani Blue Origin ani Virgin Galactic nie są jeszcze gotowe na przyjęcie pierwszych płatnych pasażerów, ale mają nadzieję na pierwsze takie loty w tym roku.

Źródło: AFP/phys