Zwiedzaj mnóstwo planet spoza Układu Słonecznego za pomocą nowych zasobów multimedialnych dostępnych w Exoplanet Exploration Program (ExEP). Oprócz nowego plakatu Exoplanet Travel Bureau przedstawiająceg stopioną planetę 55 Cancri e, fani badań przestrzeni kosmicznej mogą skorzystać z 360-stopniowej wizualizacji powierzchni tej samej planety, multimedialnej podróży przez życie i śmierć układów planetarnych oraz dużej aktualizacji popularnej aplikacji Eyes on Exoplanets.

Stworzone w stylizacji dawnych plakatów reklamujących agencje turystyczne, plakaty popularnego Biuro Podróży Egzoplanetarnej (ExEP) przedstawiają jak może wyglądać wizyta na znanych już planetach pozasłonecznych, tzw. egzoplanetach. Przedstawiający 55 Cancri e, planetę która może być pokryta oceanem lawy, najnowszy plakat przedstawia futurystycznych gości lecących nad rozpalonym krajobrazem w ochronnym bąblu.

55 Cancri e jest także przedstawiona w nowej wizualizacji, która umożliwia wirtualną wycieczkę nad powierzchnią planety, przedstawioną na podstawie dotychczas zebranych danych (jak na razie nie mamy możliwości wykonania zdjęć samej planety). Widoczna na horyzoncie jako ognista kula, gwiazda macierzysta planety znajduje się 65 razy bliżej 55 Cancri e, niż odległość Słońca od Ziemi. Na chłodniejszej, nocnej stronie planety, krzemianowa para w atmosferze może kondensować się w połyskujące chmury odbijające znajdującą się na powierzchni lawę.

Wszystkie wizualizacje 360 stopni można oglądać na komputerach stacjonarnych, urządzeniach przenośnych oraz za pomocą zestawów VR.

Życie i śmierć Układu Słonecznego

Skąd się tu wzięliśmy? Jak powstają gwiazdy i planety i jaki los czeka planety, których gwiazda już umarła? Interaktywna strona „Life and Death of a Planetary System” zabiera czytelników na podróż przez okres formowania, ewolucji i ostatecznej śmierci układu planetarnego. Ta długa opowieść przedstawi nam proces formowania planety Ziemia i to co się może z nią stać po śmierci Słońca.

Obfitość planet

Zwiedzaj tysiące nowych planet, zarówno dziwnych jak i zdumiewająco znajomych za pomocą aplikacji Eyes on Exoplanets 2.0. Dzięki tej aplikacji użytkownicy mogą zwiedzać galaktykę i wirtualnie odwiedzić dowolną z niemal 4000 znanych egzoplanet, wszystkich zwizualizowanych w 3D. Wśród międzygwiezdnych ciekawostek znajdują się układ TRAPPIST-1 z siedmioma planetami o rozmiarach zbliżonych do planety Ziemia, potencjalnie pokryta stopioną lawą 55 Cancri e, jajowata WASP-12b oraz Kepler-16b, pierwsza odkryta planeta krążąca wokół układu podwójnego.

Pośród innych elementów, katalog Eyes on Exoplanets 2.0 pozwala użytkownikom porównywać rozmiary egzoplanet do rozmiarów Ziemi lub Jowisza, określać czas podróży do każdej planety za pomocą samochodu, samolotu odrzutowego oraz statku kosmicznego poruszającego się z prędkością światła.

Eyes on Exoplanets 2.0 zasilana jest danymi z archiwum egzoplanet NASA, oficjalnej bazy danych wykorzystywanej przez naukowców zajmujących się badaniem egzoplanet.

Źródło: JPL