Zdjęcie powierzchni planetoidy Ryugu wykonane 15 października 2018 roku z wysokości 42 metrów, za pomocą kamery ONC-T na pokładzie sondy Hayabusa2. Skala zdjęcia to 4,6 mm na piksel i jest to najdokładniejsze zdjęcie wykonane przez sondę Hayabusa2. Źródło: JAXA, Tokyo University, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji University, Aizu University oraz AIST

Przedstawiciele japońskiej agencji kosmicznej poinformowali, że sonda Hayabusa2 uwolniła niewielki łazik, który wyląduje na powierzchni planetoidy w ramach ostatniej misji przed powrotem w stronę Ziemi.

Według JAXA łazik Minerva-II2 we wtorek rozpoczął powolne opadanie na powierzchnię planetoidy Ryugu.

Sonda Hayabusa2 dotarła do celu swojej misji w czerwcu 2018 roku. W trakcie misji sonda zebrała próbki gleby oraz inne dane na temat planetoidy oddalonej o 300 milionów kilometrów od Ziemi, starając się uzyskać nowe informacje o początkach Układu Słonecznego.

Sonda będzie zbierała dane i wykonywała zdjęcia opadającego łazika w ciągu kolejnych dni, które następnie zostaną wykorzystane do badania grawitacji planetoidy.

Pod koniec roku sonda Hayabusa2 rozpocznie trwający rok powrót na Ziemię.

Źródło: AP/Phys.org