Mars 2020 stoi na swoich własnych sześciu kołach

Zdjęcie wykonane 8 października 2019 roku w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

Film zarejestrowany 8 października 2019 roku w Jet Propulsion Laboratory przedstawia moment, w którym łazik Mars 2020 po raz pierwszy wsparł całą swoją masę na swoich kołach.

„Po latach projektowania, analiz i testowania, fantastycznie w końcu zobaczyć łazik stojący na własnych kołach” mówi Ben Riggs, inżynier systemów mechanicznych w misji Mars 2020. „Teraz cały zespół nie może się doczekać momentu, w którym zobaczy łazik w tej samej konfiguracji już na Marsie”.

Odnóża łazika (czarne rury widoczne nad kołami) zbudowano z tytanu, a koła z aluminium. Koła o średnicy 52,5 centymetrów to modele inżynieryjne, które zostaną zamienione na modele lotne w przyszłym roku. Każde koło posiada swój własny napęd. Dwa przednie i dwa tylne koła mają dwa silniki sterujące, które umożliwiają łazikowi obracanie się o 360 stopni w miejscu.

Podczas poruszania się po nierównej powierzchni, zawieszenie łazika utrzymuje stosunkowo stałą masę na każdym kole dla stabilności. Osoby sterujące łazikiem („he said that I could drive a car. On Mars”) muszą unikać terenu, który doprowadziłby do przechylenia się łazika o więcej niż 30 stopni, aczkolwiek zawieszenie poradziłoby sobie z nachyleniem 45 stopni w każdą stronę.

Łazik Mars 2020 został sfotografowany w Simulator Building w JPL, gdzie przechodził całe tygodnie testów, w tym rozległe oceny pracy instrumentów, systemów i podsystemów w mroźnym środowisku, z jakim będzie się zmierzyć na Marsie.

JPL buduje i będzie kierowała działaniami łazika Mars 2020 na Marsie. Łazik zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na szczycie rakiety Atlas V firmy ULA w lipcu 2020 roku z Przylądka Canaveral.

Gdy Mars 2020 wyląduje w Kraterze Jezero 18 lutego 2021 roku, będzie pierwszym pojazdem kosmicznym w historii eksploracji planet Układu Słonecznego, który będzie mógł precyzyjnie zmieniać miejsce lądowania w trakcie samego lądowania.

Źródło: JPL

https://www.instagram.com/p/B4B7jipjv9e/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com