Chińscy naukowcy poinformowali dzisiaj, że budowa chińskiego systemu nawigacji satelitarnej Beidou, który jest odpowiednikiem amerykańskiego systemu GPS, zostanie zakończona wraz ze startem ostatnich dwóch satelitów systemu, zaplanowanym na pierwszą połowę przyszłego roku.

Ran Chengqi, dyrektor programu Beidou, poinformował reporterów, że budowa kluczowego elementu systemu nawigacji została ukończona w tym miesiący wraz ze startem kolejnych satelitów, których aktualnie w konstelacji jest 24. Rok wcześniej było ich 19.

„Przed czerwcem 2020 roku planujemy wynieść na orbitę geostacjonarną jeszcze dwa satelity. W tym momencie budowa systemu Beidou-3 zostanie zakończona” mówi Ran.

Ostatni start stanowi trzecią iterację systemu Beidou (Wielki Wóz), którego pierwsza iteracja przestała pracować w 2012 roku. Plany na przyszłość zakładają, że Beidou będzie stanowił podstawę przyszłego, bardziej dostępnego i bardziej zintegrowanego systemu, który zostanie uruchomiony przed 2035 rokiem.

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad chiński program kosmiczny gwałtownie się rozwija na wielu polach, a w niektórych nawet jest liderem światowym, np. w rozwoju sieci 5G.

W 2003 roku Chiny stały się trzecim krajem na świecie, któremu udało się wynieść człowieka w przestrzeń kosmiczną. Od tego czasu Państwo Środka zbudowało eksperymentalną stację kosmiczną i wysłało parę łazików na powierzchnię Księżyca. Plany na przyszłość obejmują w pełni funkcjonalną stałą stację kosmiczną, misję na Marsa i być może załogową misję na Księżyc.

Źródło: AP