Łazik Yutu-2. Źródło: CNSA/CLEP

Przemieszczający się po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca łazik Yutu 2, element chińskiej misji Chang’e 4, pobił właśnie rekord długości trwania misji łazika na powierzchni Księżyca.

Chińska telewizja CGTN poinformowała niedawno, że łazik pobił poprzedni rekord długości trwania misji ustanowiony przez sowiecki łazik Łunochod 1.

Łunochod 1 był pierwszym, jeżdżącym, zdalnie kontrolowanym robotem poruszającym się po powierzchni innego globu. Jego misja trwała od 17 listopada 1970 roku do 4 października 1971 roku czyli dziesięć i pół miesiąca.

Łunochod 1. Źródło: NASA

W trakcie swojej misji Łunochod przejechał 10,5 kilometra po powierzchni Księżyca i przesłał na Ziemię ponad 20 000 zdjęć i 200 panoram.

Yutu 2 obecnie działa już ponad 11 miesięcy – jego misja rozpoczęła się 3 stycznia br.

Łazik Yutu 2 stanowi element misji Chang’e 4, w skład której wchodzi także lądownik stacjonarny. Oba elementy wylądowały na dnie 186-kilometrowego Krateru Von Karmana. Jak dotąd łazik przejechał ok. 345 metrów.

Rekord odnosi się jedynie do misji na powierzchni Księżyca, wiele sond orbitalnych wokół Księżyca działa znacznie dłużej. Amerykańska sonda Lunar Reconnaissance Orbiter rozpoczęła swoją misję w czerwcu 2009 roku i nadal działa.

Źródło: NASA/CGTN/Space.com