Po udanym pierwszym testowym locie załogowym statku Crew Dragon i rakiety Falcon 9, NASA i SpaceX planują już rozpoczęcie regularnych lotów załogowych na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W ramach pierwszej regularnej misji Crew-1 realizowanej dla NASA, na pokład ISS poleci czworo astronautów.

Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker z NASA oraz Soichi Noguchi z japońskiej agencji kosmicznej JAXA wystartują w kierunku stacji na pokładzie statku Crew Dragon zainstalowanego na szczycie rakiety Falcon 9.

Start misji Crew-1 zaplanowany jest na sobotę, 31 października. Rakieta ze statkiem i załogą wystartuje ze stanowiska 39A w Centrum Lotów Kosmicznych im. JFK na Florydzie. Zgodnie z planem załoga zostanie na pokładzie stacji przez kilka miesięcy i powróci na Ziemię wiosną 2021 r.

Załoga misji Crew-1

Start programu regularnych lotów załogowych na pokładzie Crew Dragona możliwy jest dzięki udanej misji testowej Demo-2, w ramach której astronauci Robert Behnken oraz Douglas Hurley, jako pierwsi przetestowali cały system lecąc na pokład ISS i bezproblemowo wracając na Ziemię.

Po starcie Crew Dragon rozpędzi swoich czterech pasażerów do prędkości ponad 23 000 km/h i po około dobie spędzonej na orbicie, zacumuje do stacji kosmicznej. Zaprojektowany przez SpaceX statek zaprojektowany jest do autonomicznego cumowania do stacji.

Crew Dragon będzie zacumowany do stacji kosmicznej przez cały czas trwania misji, czyli przez jakieś sześć miesięcy. W tym czasie stację najprawdopodobniej odwiedzi statek Cygnus, transportowy Dragon nowej generacji oraz Boeing CST-100 Starliner, który będzie realizował swój bezzałogowy lot testowy do stacji. Oprócz tego w tym czasie na stację przylecą kolejni astronauci na pokładzie rosyjskiego statku Sojuz oraz nowego statku Crew Dragon.

Po zakończeniu misji, Crew Dragon autonomicznie odcumuje od stacji z czwórką astronautów na pokładzie i wejdzie w atmosferę ziemską, aby po kilkunastu minutach wylądować na wodzie.

Źródło: NASA