Już zapewne widzieliście nie jeden film z lotu helikoptera Ingenuity nad powierzchnią Marsa, prawda? A gdyby tak jeszcze dołożyć do tego dźwięk? Właśnie o to postarał się stojący nieopodal łazik Perseverance. Efekt jest wspaniały.

Po raz pierwszy w historii pojazd stojący na powierzchni innej planety niż Ziemia zarejestrował dźwięki wydawane przez inny pojazd stojący nieopodal. Wróć, wcale nie stojący – tym drugim pojazdem jest lecący helikopter Ingenuity.

Nagranie zostało zarejestrowane 30 kwietnia 2021 r. podczas czwartego lotu Ingenuity. Do nagrania wykorzystano mikrofon kamery SuperCam zainstalowanej na pokładzie łazika Perseverance. W pierwszych sekundach nagrania słyszymy jedynie podmuchy wiatru na powierzchni Marsa. Dopiero po kilku sekundach do tego dźwięku dołącza równy szum łopat wirników helikoptera. Dzięki temu, że jednocześnie kamera nagrała obraz, możemy po prostu obejrzeć zwykły film z Marsa z dźwiękiem.

To spore zaskoczenie

W ramach symulacji naukowcy sprawdzali, czy ten dźwięk będzie w ogóle słyszalny i wychodziło, że mikrofon praktycznie nie zarejestruje żadnego dźwięku. Jak zauważają jednak badacze, zarejestrowany dźwięk może się okazać niezwykle cennym zbiorem danych o atmosferze planety. Jakby nie patrzeć, to misja łazika Perseverance i helikoptera Ingenuity jest jednym długim pasmem sukcesów.

Helikopter Ingenuity

Tak właściwie jest to dron o masie 1,8 kg i dwóch wirnikach o średnicy 130 cm. Aby unieść się w rzadkiej marsjańskiej atmosferze, wirniki osiągają prędkość ponad 2500 obr./min. Jako demonstrator technologii Ingenuity miał za zadanie udowodnić, że uda się wykonać lot silnikowy w warunkach marsjańskich.

Pierwszy lot Ingenuity na Marsie:

Drugi lot Ingenuity na Marsie:

Trzeci lot Ingenuity:

Czwarty lot Ingenuity:

https://www.youtube.com/watch?v=9cY-kgUbz8I

Rekonstrukcja wszystkich lotów z perspektywy helikoptera