Już dzisiaj o godzinie 12:08 z Kompleksu Startowego 1A na Półwyspie Mahia w Nowej Zelandii wystartuje rakieta Electron, która wyniesie na orbitę dwa satelity do obserwacji Ziemi. Po starcie, firma Rocket Lab spróbuje odzyskać pierwszy człon swojej rakiety.

Relacja ze startu w linku powyżej rozpocznie się o godzinie 11:40.

Jak będzie wyglądał lot?

Tuż po starcie rakieta Electron skieruje się w kierunku południowo-wschodnim. Dwie i pół minuty po starcie pierwszy człon rakiety wyłączy dziewięć swoich silników Rutherford i oddzieli się od rakiety. Za pomocą kilku niewielkich silników, pierwszy człon ustawi się odpowiednio do powrotu w ziemską atmosferę z prędkością 8 Mach.

Jeżeli lot przez atmosferę przebiegnie normalnie, siedem i pół minuty po starcie z pierwszego członu wypuszczony zostanie niewielki spadochron stabilizujący, który zmniejszy prędkość do wartości poniżej prędkości dźwięku. Minutę później otworzy się spadochron głównym, na którym pierwszy człon opadnie na powierzchnię oceanu.

W pobliżu miejsca lądowania znajduje się już specjalna łódź wyposażona w specjalną konstrukcję ORCA do wyławiania pierwszego członu bez uszkodzeń.

Jak przekonują przedstawiciele Rocket Lab, doświadczenie, jakie firma dzisiaj zdobędzie, przyda się przy opracowywania metody wyławiania większej rakiety Neutron, której pierwsze loty planowane są aktualnie na 2024 rok.