Wielkimi krokami zbliża się pierwszy lot rakiety Space Launch System w kierunku Księżyca. Potężna rakieta księżycowa teoretycznie może wystartować w pierwszą misję programu Artemis jeszcze pod koniec lipca. Inżynierowie przekonują, że okazji do startu będzie mnóstwo.

W ramach misji Artemis I rakieta SLS wyniesie w przestrzeń kosmiczną załogowy statek Orion (podczas pierwszego lotu jeszcze bez załogi), który poleci w kierunku Księżyca, okrąży go, a następnie powróci na Ziemię. Jeżeli lot przebiegnie bez zakłóceń, a statek wróci na Ziemię cały i zdrowy, za kilkanaście miesięcy w dokładnie taką samą podróż, w ramach misji Artemis 2, wybiorą się pierwsi astronauci.

To kiedy SLS w końcu wystartuje?

Absolutnie najwcześniejszą datą startu misji Artemis 1 jest 26 lipca. Wiadomo jednak, że przygotowania do tego lotu będą niezwykle skomplikowane, a po drodze rakieta musi jeszcze z wyróżnieniem przejść test silników, który powinien odbyć się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Z tego też powodu inżynierowie przygotowali już cały spis potencjalnych okien startowych na okres od lipca do grudnia 2022 r.

Okna startowe oknami startowymi, jednak infrastruktura na Przylądku Canaveral także ma swoje ograniczenia. Chodzi tutaj o zbiorniki do przechowywania paliwa, którym podczas każdej próby należy wypełnić zbiorniki rakiety. Z tego też powodu rakieta może podchodzić do próby startu maksymalnie trzy razy w tygodniu. Przy każdej próbie startu, główny człon oraz górny człon rakiety należy od nowa wypełnić ciekłym wodorem i ciekłym tlenem.

Pierwsze okno startowe dla misji Artemis 1 będzie otwarte od 26 lipca do 10 sierpnia. W tym czasie ustalono już 13 możliwych dat startu. Po 10 sierpnia na kolejną okazję trzeba będzie poczekać na okres od 24 sierpnia do 6 września. Potem… a zresztą, nie bądźmy pesymistami. Załóżmy, że SLS wystartuje jednak w pierwszym lub drugim oknie startowym i wszystkie późniejsze terminy staną się nieistotne. Nie można całe życie być pesymistą.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google