Już dzisiaj o godzinie 8:37 polskiego czasu wystartuje rakieta Długi Marsz 5B, na której pokładzie znajduje się Mengtian, trzeci i ostatni moduł chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Kiedy już moduł dotrze na orbitę okołoziemską i zostanie połączony z krążącymi tam modułami Tianhe oraz Wengtian, trwająca półtora roku budowa stacji kosmicznej zostanie oficjalnie ukończona. Astronauci z obecnie trwającej misji załogowej będą nadzorować całym procesem przyłączania nowego modułu bezpośrednio z pokładu stacji kosmicznej.

https://twitter.com/radekkosarzycki/status/1586972391846076416

Wszystko wskazuje na to, że budowa stacji zakończy się tym samym bez opóźnień w terminie podanym już na początku 2021 roku, kiedy na orbitę leciał pierwszy moduł powstającej stacji.

Wraz z zakończeniem budowy stacji rozpocznie się nowy etap jej działalności. Przedstawiciele chińskiego programu kosmicznego wielokrotnie przekonywali, że po ukończeniu budowy, podwoje stacji kosmicznej zostaną otwarte na astronautów z całego świata. Możemy się zatem spodziewać, że w najbliższych latach wiele krajów będzie świętowało wysłanie na orbitę swoich pierwszych astronautów.

Relacja ze startu

Gdzie tym razem spadnie rakieta?

Dwudziestotrzytonowy moduł Mengtian potrzebuje do lotu na orbitę silnej rakiety Długi Marsz 5B. Tak jak w przypadku Tianhe i Wengtiana, tak i tym razem zapewne dojdzie do deorbitacji rakiety. Można zatem spodziewać się, że przynajmniej część rakiety dotrze z powrotem na powierzchnię Ziemi. Gdzie jednak spadnie? Tego niestety nie wiadomo.