Rząd Szanghaju wyraził poparcie dla projektu budowy szerokopasmowej megakonstelacji, która miałaby się na początek składać z 1296 satelitów.

Projekt znany jako „G60 Starlink” przewiduje obecnie budowę konstelacji potencjalnie ponad 12 000 satelitów. W pierwszej fazie na orbitę zostanie wysłanych 1296 satelitów.

Co ważne, konstelacja G60 Starlink jest zupełnie czymś innym niż konstelacja powstająca w ramach krajowego planu budowy konstelacji Guowang, która będzie dostarczała szerokopasmowy internet na terytorium Chin. Budowa Guowang została zatwierdzona przez rząd Chin w 2021 roku i obejmuje około 13 000 satelitów.

G60 Starlink pierwotnie miał być klastrem satelitów, który z czasem wyewoluował w projekt budowy kolejnej megakonstelacji, która miałaby stanowić alternatywę dla budowanej już sieci Guowang.

Rozwój G60 Starlink trwa już od 2016 r., a plany budowy klastrów satelitów ogłoszono w 2021 r. G60 odnosi się do drogi ekspresowej o tej samej nazwie, która przebiega przez kilka miast w regionie delty rzeki Jangcy.

Kluczowa pierwsza faza rozwoju projektu obejmuje centrum produkcji satelitów zdolne do produkcji 300 satelitów rocznie. Obiekt ten rozpocznie pracę jeszcze w 2023 roku.

Tweet z konta Megaconstellations sugeruje, że prośba o koordynację złożona w kwietniu w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym (ITU) może odpowiadać planom G60 Starlink.

Dokumentacja uwzględnia plan budowy konstelacji na 36 różnych orbitach biegunowych. Na każdej z tych orbit miałoby się znaleźć 36 satelitów pracujących w pasmach Ku, Q i V.

Problem z chińskimi projektami tego typu polega na tym, że niewiele o nich wiadomo. Nie sposób jak na razie uzyskać informacji o tym, na jakim etapie zatwierdzania ich budowy jesteśmy, a w przypadku G60, nie wiadomo nawet czy ostatecznie otrzyma ona wszystkie niezbędne zezwolenia.

Raport z konferencji prasowej z 25 lipca, opublikowany przez Shanghai Securities News, mówi, że eksperymentalne satelity zostały wystrzelone i pomyślnie połączone w sieć. Prawdopodobnie odnoszą się one do satelitów wystrzelonych wcześniej przez KLEO Connect. Raporty z prasy zawierały niewiele szczegółów i nie kreślił planów wystrzeliwania kolejnych satelitów G60.

G60 Starlink planuje również budowę centrum śledzenia i kontroli dla swoich satelitów. Nowe centrum satelitarne przyczyni się także do rozwoju sektora budowy chińskich małych satelitów.

Oczekuje się, że pierwsza partia satelitów dla Guowang zostanie wystrzelona jeszcze w tym roku, prawdopodobnie na rakiecie Długi Marsz 5B z górnym stopniem Yuanzheng-2. Chiny budują również nowe komercyjne platformy startowe na wyspie Hainan, aby zwiększyć częstotliwość startów kolejnych rakiet.