Trzeba przyznać, że tego nie testował jeszcze nikt. Jak na każdym spotkaniu, ktoś musi jednak być pierwszy. Tym razem jest to Japonia. Właśnie powstał tam startup, który testuje prototyp silnika rakietowego zasilanego tylko jednym źródłem: paliwem pochodzącym w stu procentach z krowiego łajna, którego tam jest pod dostatkiem.

W przeprowadzonym właśnie teście nowatorski silnik wystrzelił niebiesko-pomarańczowy płomień o długości 10-15 metrów i utrzymał go przez 10 sekund. Test przeprowadzono w niewielkiej miejscowości Taiki na północy Japonii.

Nazwa startupu — Interstellar Technologies — wskazuje na to, że ambicje firmy są duże. Na razie jednak testy są bardzo „lokalne”. IT wyprodukowało bowiem cały biometan wykorzystany w teście silnika z gazu pochodzącego z odchodów krowich pochodzących z dwóch gospodarstw znajdujących się w pobliżu Taiki. Konstruktorzy silnika wskazują, że produkcja takiego paliwa rakietowego jest niezwykle opłacalna, a i samo paliwo ma bardzo wysokie parametry i zaskakująco wysoką czystość.

Interstellar Technologies w przyszłości chce dojść do poziomu, na którym będzie w stanie umieszczać satelity w przestrzeni kosmicznej przy wykorzystaniu paliwa powstającego wyłącznie z odchodów krowich. Jak na razie przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z firmą Air Water, która jest producentem gazu przemysłowego. Współpraca wygląda tak, że właściciele gospodarstw przetwarzają krowie łajno na biogaz, a Air Water przejmuje ten biogaz i zamienia go w paliwo rakietowe.

Warto tutaj, niejako przy okazji, przypomnieć, że japońska agencja kosmiczna JAXA wystrzeliła we wrześniu w przestrzeń kosmiczną misję „Moon Sniper”. To bardzo ważna misja dla japońskiego sektora kosmicznego, bowiem dwie ostatnie misje księżycowe zakończyły się porażką i rozbiciem o powierzchnię Srebrnego Globu. Takie same problemy tyczą się sektora rakiet, gdzie tylko w 2023 roku mieliśmy nieudane starty rakiety H3 nowej generacji oraz rakiet Epsilon na paliwo stałe.

Biogaz pochodzący z odchodów krowich jest już wykorzystywany jako dodatek do paliwa na całym świecie. Najwyższa zatem pora, aby wykorzystać go także do napędzania rakiet wynoszących ładunki na orbitę okołoziemską.

Biometan wytwarzany przez firmę Air Water jest już wykorzystywany w lokalnej mleczarni i innych fabrykach do ogrzewania lokalnych domów oraz w ramach programów pilotażowych do napędzania ciężarówek i statków. A surowca tego w Japonii jest naprawdę dużo. Sąsiadujące ze startupem przedsiębiorstwo Eiji Mizushity wytwarza codziennie ponad 40 ton odchodów pochodzących od 900 krów. Zainstalowany przez gospodarza system automatycznie zbiera odchody, poddaje fermentacji i przekształca w biogaz i nawóz. Jak sam przyznał w rozmowie z lokalnymi mediami, myśl o tym, że odchody jego krów mogą zostać wykorzystane do lotów kosmicznych, jest naprawdę ekscytująca.

W sumie… ciężko mu się dziwić.