Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Astrofizyka
    • Egzoplanety
    • Gwiazdy
    • Mgławice
  • Kosmologia
    • Ciemny wszechświat
    • Czarne dziury
    • Fale grawitacyjne
    • Galaktyki
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
    • Recenzje
  • Układ Słoneczny
    • Merkury
    • Wenus
    • Wenus
    • Ziemia
    • Księżyc
    • Mars
    • Pas Planetoid
    • Ceres
    • Planetoidy
    • Jowisz
    • Saturn
    • Uran
    • Neptun
    • Pas Kuipera
    • Pluton
    • Obiekty Pasa Kuipera
    • Planeta 9
    • Komety
Menu

Radioastronomowie zaglądają głęboko w Mgławicę w Orionie

Posted on 15 czerwca 2017 by Radek Kosarzycki

Wspieraj Puls Kosmosu na Patronite.pl

Astronomowie opublikowali zdjęcie rozległego włókna gwiazdotwórczego gazu oddalonego od nas o 1200 lat świetlnych, a znajdującego się w gwiezdnym żłobku w Mgławicy w Orionie.

Powyższe zdjęcie przedstawia cząsteczki amoniaku wypełniające długie na 50 lat świetlnych włókno wykryte za pomocą teleskopu GBT (Green Bank Telescope) w Wirginii Zachodniej. Obraz włókna nałożono na zdjęcie Mgławicy w Orionie – obiektu znanego tak zawodowym astronomom jak i miłośnikom astronomii – wykonane za pomocą teleskopu WISE (Wide-field Infrared Survey Telescope).

Wciąż do końca nie rozumiemy szczegółów kolapsu dużych obłoków gazowych w nowe gwiazdy –  mówi Rachel Friesen, jedna z badaczek zespołu jeszcze dwa tygodnie temu pracująca w Instytucie Astronomii i Astrofizyki na Uniwersytecie w Toronto.

Amoniak jest doskonałym znacznikiem gęstych obłoków gwiazdotwórczych – mówi Friesen –  a nasze duże mapy amoniaku pozwolą nam śledzić ruch i temperaturę najgęstszych obszarów gazu. To kluczowe dla nas informacje pomagające nam ocenić czy obłoki gazowe i włókna są stabilne czy też zachodzi w nich właśnie proces kolapsu w nowe gwiazdy.

Zdjęcie jest elementem pierwszego upublicznienia wyników przeglądu Green Bank Ammonia Survey (GAS), które zostały opublikowane w periodyku Astrophysical Journal. 

Celem projektu GAS jest wykonanie przeglądu wszystkich ważnych, pobliskich obszarów gwiazdotwórczych w północnej części Pasa Goulda – pierścienia młodych gwiazd i obłoków gazowych otaczającego całe niebo i przebiegającego przez gwiazdozbiór Oriona. Dzięki wynikom przeglądu uzyskamy wyraźny obraz temperatur i ruchu gazu w tych dynamicznych żłobkach gwiezdnych na całym niebie.

Źródło: Dunlap Institute for Astronomy and Astrophysics

Nawigacja wpisu

← Lato na północnej półkuli Tytana
Tajemniczy azot w rozpadającym się dysku gwiazdotwórczym →

NAJNOWSZE

  • 30 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Samotna planeta odkryta dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i... Einsteinowi
  • 30 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Akademia Przedsiębiorczości BraveCamp – osiem lat programu, który zmienia marzenia w realne projekty
  • 30 lipca 2025 by Radek Kosarzycki NASA stawia na Firefly: nowa misja na południowy biegun Księżyca już w 2029 roku
  • 29 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Mars i Enceladus mogą tętnić życiem pod powierzchnią. Dzięki promieniowaniu
  • 29 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Żyjemy w gigantycznej kosmicznej pustce. Nawet o tym nie wiedzieliśmy

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme