torun

Kosmos z polskiej perspektywy

19 lutego, o godz. 17:00, jak co roku, w Sali Mieszczańskiej Muzeum Okręgowego w Toruniu odbędzie się Dies Natalis Copernici, czyli obchody rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W tym roku mija 543 lat od narodzin wielkiego astronoma. Podobnie jak w poprzednich edycjach tegoroczna uroczystość odbędzie się w nawiązaniu do tematyki kosmicznej, a ściślej rzecz ujmując tematyki kosmicznej widzianej z polskiej perspektywy. Chcielibyśmy promować sukcesy polskich odkryć i badań w tym zakresie, a także przypominać chwile chwalebne, które odznaczyły się istotnym piętnem na historii podboju kosmosu.

 

Jedyny Polak w kosmosie

Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale Polska ma swój wkład w eksplorację kosmosu. Jedynym dotychczas polskim przedstawicielem, który odwiedził kosmos pozostaje gen. Mirosław Hermaszewski. Pan generał będzie gościem specjalnym tegorocznych obchodów Dies Natalis Copernici. Podczas spotkania z publicznością podzieli się swoimi wspomnieniami z podróży w kosmos z 1978 roku, dzierżąc wciąż miano jedynego Polaka w kosmosie.

 

Łaziki, symulatory i satelity, czyli polski przemysł kosmiczny

W ramach uroczystości odbędzie się także prezentacja osiągnięć polskiego przemysłu kosmicznego. Odbędzie się kilka pokazów, które zostaną poprzedzone krótkim omówieniem najnowszych dokonań polskich firm i instytutów badawczych z zakresu przygotowania technologii kosmicznych. W formie 10-15 min. wystąpienia odbędzie się prelekcja przygotowana przez inżynierów z firmy ABM Space Education p. Sebastiana Meszyńskiego i p. Oleksjia Sokołowa. Następnie prelegenci omówią i poprowadzą krótkie pokazy:

a) pokaz techniki druku 3D elementów satelity badawczego wykonanych przez certyfikowaną przez ESA /Europejską Agencje Kosmiczną / firmę ABM Space Education – pokaz na urządzeniu ustawionym np. na końcu Sali mieszczańskiej z komentarzem osób obsługujących

b) pokaz łazika marsjańskiego, pełnosprawnego robota wykorzystywanego w testach firm przemysłu kosmicznego, sterowany zdalnie (wymiary ok. 1,5 x 1 x 1 m ) z możliwością prezentacji urządzenia np. podczas imprezy (deklarowana przez gen M. Hermaszewskiego chęć podjęcia sterów urządzenia [urządzenie sterowane jest również za pomocą przygotowanego wcześniej  mapy ścieżki podróży, można je tak zaprogramować żeby po wystąpieniu gen. Hermaszewskiego przebyło drogę ok. 5 m wykonując wcześniej przygotowane zadania, które opatrzone byłoby komentarzem osób odpowiedzialnych za łazika

c) pokaz satelity PW Sat1 – satelita skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Jest to egzemplarz, który po wykonaniu swojej misji został sprowadzony z orbity i stanowiłby gratkę pod hasłem: „urządzenie, które powróciło z wyprawy kosmicznej”

d) pokaz The Remote Mars Yard (czyli aplikacji Zdalnego symulatora marsjańskiego)

 

Gwiezdne wojny w Sali Mieszczańskiej

Jako element towarzyszący spotkaniu odbędzie się krótki koncert kwartetu instrumentów dętych Copernicus Brass w wykonaniu muzyków toruńskiej orkiestry symfonicznej. Kwartet zaprezentuje 20 minutowy program muzyki filmowej z głównym akcentem położonym na film Gwiezdne Wojny. Kwartet istnieje od 1994 roku i składa się z muzyków – solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Obecnie jego skład  tworzą:
Jacek Wieczorek –  I trąbka, solista – I trębacz TOS ,
Łukasz Ignac –  II trąbka, solista trębacz TOS ,
Robert Józefowicz  – waltornia, solista – I waltornista TOS ,
Grzegorz Radziejewski  – puzon, solista – I puzonista TOS

Sam zespół prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową o różnorodnym charakterze. Począwszy od koncertów plenerowych uświetniających wydarzenia kulturalne Torunia i województwa kujawsko – pomorskiego (Śniadanie Na Trawie, Piknik Ekologiczny) , poprzez  festiwale t. j. Tour de Carillon w Toruniu i w Gdańsku,  Toruń – Muzyka i Architektura, a skończywszy na projekcie organizowanym przez  Urząd Marszałkowski wraz  z TOS  –  Ochrona Dziedzictwa Kulturowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (cykl kilkunastu koncertów na terenie całego województwa).

W 2009 roku Kwartet koncertował w Chinach w ramach współpracy pomiędzy Toruniem a miastem partnerskim Guilin. Zespół uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Kultury, Scenerii i Krajobrazu, podczas którego reprezentował nasze miasto obok pianisty Pawła Wakarecego. Zespół współpracuje z instytucjami takimi jak: Dwór Artusa w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko  Pomorskiego,  Urząd Miasta Torunia.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu