RECENZJA: Kompleks Kopernika – Caleb Scharf

Kompleks Kopernika

 

Jesteś czytelnikiem Pulsu Kosmosu, interesujesz się nowymi informacjami ze świata astronomii, astrofizyki i kosmologii. Twoją uwagę przykuwają doniesienia o odkryciu kolejnych fascynujących planet krążących wokół gwiazd innych niż Słońce. Częstotliwość pojawiania się takich informacji jest na tyle duża, że zaczynasz się zastanawiać czy tych planet czasem nie jest więcej niż gwiazd na bezchmurnym nocnym niebie. Dowiadujesz się, że wiele z nich to planety skaliste, mniej lub bardziej podobne do Ziemi, niektóre z nich krążą wokół gwiazd bardzo podobnych do Słońca. Powoli pączkuje w Tobie podejrzenie, że takich planet jak nasza musi być mnóstwo, setki, tysiące, miliony, a może miliardy. Czy na nich także powstało życie? Czy na niektórych z planet na których powstało życie, powstało życie inteligentne? Czy jesteśmy w jakikolwiek sposób wyjątkowi we Wszechświecie czy na Ziemi wydarzyło się tylko to co wielokrotnie wydarzało się na wielu planetach we Wszechświecie? Jesteśmy unikalni czy może jesteśmy jednymi z wielu? Te pytania powodują w Twojej głowie powstawanie tylko kolejnych pytań.

Książka pt. „Kompleks Kopernika. Kosmiczny sens naszego istnienia we wszechświecie planet i prawdopodobieństw” autorstwa Caleba Scharfa stanowi próbę całościowego spojrzenia na ten problem. Historia ludzkości to historia myśli zarówno stawiającej człowieka na szczycie Wszechświata, jak i spychającej go w otchłań powszechności; historia ignorancji i odkrywania kolejnych tajemnic. Już od pierwszych słów książki autor stara się ukazać nam jak wąsko patrzymy na życie i jak bardzo ignorujemy życie, które jest tuż obok nas, ba, nawet w nas samych. Historia Antonie van Leeuwenhoeka, który odkrył przed nami cały otaczający nas mikrokosmos , o którym do jego czasów nie mieliśmy zielonego pojęcia – pozwala nam spojrzeć na ograniczenia naszego postrzegania. Ta pouczająca historia niesamowicie wciąga, ale stanowi zaledwie preludium do przedstawienia problemu makrokosmosu.

Caleb Scharf, dyrektor Centrum Astrobiologii na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku prowadzi nas przez historię ewolucji myśli o miejscu człowieka we Wszechświecie. Poczynając od poglądów przedkopernikańskich poruszamy się wraz z kolejnymi odkryciami, obserwujemy ewolucję myśli kopernikańskiej, która strąciła Ziemię z piedestału, aż po powstanie koncepcji antropicznej. Autor swobodnym językiem, aczkolwiek przesiąkniętym rozległą wiedzą astronomiczną, waży racje zarówno zwolenników idei kopernikańskiej jak i naukowców skłaniających się ku zasadzie antropicznej. Nie stając po żadnej ze stron Scharf pozwala nam samym rozważyć nasze miejsce we Wszechświecie podając nam jedynie kolejne informacje o odkrywanych przez naukowcach planetach, gwiazdach, zależnościach między nimi, o warunkach jakie muszą panować na planecie, aby pojawiło się na nim życie takie jakie znamy. Jednocześnie rozważamy czy we Wszechświecie może istnieć tylko takie życie jakie znamy na Ziemi czy może być zupełnie inne, oparte na innej chemii, na innego rodzaju ewolucji. To wszystko każe nam ponownie rozważyć naszą opinię na ten temat.

Książka napisana jest z dużą lekkością, dzięki czemu jest idealną pozycją na leniwy weekend. Jestem absolutnie przekonany, że niezależnie od tego jaką masz opinię na temat naszego miejsca we Wszechświecie, w trakcie czytania tej pozycji nie raz i nie dwa Twoje poglądy zatrzęsą się w posadach. Lektura Kompleksu Kopernika z pewnością pozwoli Ci usystematyzować wiedzę o najnowszych odkryciach astronomicznych oraz o szerokim spektrum poglądów na problem istnienia życia we Wszechświecie. Z czystym sumieniem polecam. Przytrzymajcie tę książkę na słoneczny wolny weekend, wstańcie w sobotę o 7 rano, wyjdźcie na balkon i zacznijcie czytać. Wielu z Was wyjdzie z balkonu dopiero po ostatniej stronie.

Książka „Kompleks Kopernika” autorstwa Caleba Scharfa wydana została nakładem  Wydawnictwa Prószyński i S-ka i dostępna jest w księgarni internetowej pod adresem poniżej.

http://www.proszynski.pl/Kompleks_Kopernika__Kosmiczny_sens_naszego_istnienia_we_Wszechswiecie_planet_i_prawdopodobienstw-p-34082-.htmlDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com