Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Moduł BEAM zainstalowany

Posted on 18 kwietnia 2016 by Radek Kosarzycki

2016_04_16_BEAM_2-702x336

W sobotę 16 kwietnia BEAM został przyłączony do modułu Tranquility. Nadmuchiwanie BEAM nastąpi w przyszłym miesiącu.  

Dziesiątego kwietnia bezzałogowy pojazd Dragon w misji CRS-8 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i został przyłączony do modułu Node 2 (Harmony). Na pokładzie Dragona znajduje się ponad 3,1 tony ładunku dla Stacji.

W “bagażniku” Dragona znajduje się z kolei eksperymentalny moduł Bigelow Expandable Activity Module (BEAM). Jego instalacja za pomocą ramienia Space Station Remote Manipulator System (SSRMS) nastąpiła w dniu 16 kwietnia. Moduł został przyłączony do jednego z węzłów modułu Node 3 (Tranquility). Instalacja przebiegła prawidłowo i trwała około pięć i pół godziny. Poniższe nagranie prezentuje proces instalacji modułu BEAM.

https://www.youtube.com/watch?v=a8Q49Mss9iw

Przez najbliższy miesiąc BEAM pozostanie przyłączony do Node 3 w tym samym stanie. Nadmuchanie modułu nie powinno nastąpić wcześniej niż pod koniec maja, w zależności od wcześniejszych badań stanu tego modułu.

Testy BEAM na ISS powinny potrwać około dwóch lat. Technologia “nadmuchiwanych” modułów może być kluczowa dla załogowych lotów poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Pierwsze z takich lotów powinny nastąpić już w przyszłej dekadzie.

Źródło: Kosmonauta.net

Nawigacja wpisu

← Fermi idealnym teleskopem do rejestrowania źródeł fal grawitacyjnych
HAWC czyli nowe spojrzenie na wysoko-energetyczne niebo →

NAJNOWSZE

  • 10 maja 2025 by Radek Kosarzycki Wystarczy jedno potężne zderzenie, a planeta będzie dźwięczeć przez miliony lat
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki Planetoida wielkości stadionu zbliży się do Ziemi. Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme