Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Widoczne powyżej barwne wiry to niespotykana burza, która miała miejsce na północnej półkuli Saturna między grudniem 2010 a czerwcem 2011 roku.

Zdjęcie złożono z 84 pojedynczych zdjęć wykonanych przez sondę Cassini w bliskiej podczerwieni, w dniu 26 lutego 2011 roku.

Zdjęcia przetworzono tak, że niebieski kolor przedstawia wysokie, rzadkie obłoki, podczas gdy żółtym i białym stosunkowo gęste chmury znajdujące się na dużych wysokościach. Kolor czerwony i brązowy przedstawia obłoki na niskich wysokościach, akurat nie przesłonięte wyższymi, a ciemnoniebieski to cienka wastwa mgły pod którą nie ma żadnych chmur. Kolor zielony przedstawia chmury na średnich wysokościach.

Jasne „czoło” burzy znajduje się po lewej stronie – to właśnie tam zarejestrowano większość błyskawic. Wzburzone obłoki burzowe przesuwały się przez atmosferę w kierunku zachodnim, z czasem okalając całą planetę.

Po prawej stronie widoczny jest owalny wir o średnicy 12 000 km (rozmiarami porównywalny do średnicy Ziemi).

Po wielu miesiącach, czoło burzy dogoniło ogon i burza zaczęła się uspokajać.

Burze na Saturnie istotnie różnią się od ziemskich. Zazwyczaj atmosfera gazowego olbrzyma wydaje się stosunkowo spokojna przez nawet 20-30 lat, po czym nagle pojawiają się trwające wiele miesięcy potężne burze. Zważając na fakt, że pełen obieg Słońca zajmuje Saturnowi około 30 lat, powtarzalna natura burz na tej planecie może być wiązana ze zmianami pór roku.

Źródło: ESA