Naukowcy analizujący dane telemetryczne przesłane przez sondę Rosetta tuż przed jej przyziemieniem na powierzchni komety w ubiegłym roku odtworzyli jeszcze jedno, ostatnie zdjęcie przedstawiające miejsce lądowania sondy.

Po ponad 12 lat w przestrzeni kosmicznej i dwóch latach badania komety 67P/Czuriumow-Gerasimienko, historyczna misja sondy Rosetta zakończyła się 30 września 2016 roku po tym jak sonda osiadła na powierzchni komety.

Sonda przesłała na Ziemię mnóstwo szczegółowych zdjęć oraz danych naukowych obejmujących dane dotyczące gazu, pyłu i plazmy związanych z kometą.

Jednak na naukowców pracujących w zespole analizującym dane z kamer zainstalowanych na pokładzie sondy czekała jeszcze jedna niespodzianka – po przeanalizowaniu ostatnich pakietów danych telemetrycznych udało się odtworzyć z nich ostatnie zdjęcie miejsca lądowania.

„Ostatnim kompletnym zdjęciem przesłanym przez sondę Rosetta było zdjęcie, które widzieliśmy jeszcze we wrześniu. Jednak później odkryliśmy jeszcze kilka pakietów danych telemetrycznych na naszym serwerze i pomyśleliśmy 'wow, to może być jeszcze jedno zdjęcie'” mówi Holger Sierks, główny badacz zespołu kamery OSIRIS.