Źródło: ESA/ATG medialab; Słońce: NASA/SDO/P. Testa (CfA)

Przygotowywana przez ESA sonda Solar Orbiter właśnie przechodzi proces instalacji swoich najnowocześniejszych instrumentów badawczych, dzięki którym zapewni nam nowe spojrzenie na naszą gwiazdę umożliwiając prowadzenie szczegółowych obserwacji biegunów Słońca.

Po starcie w lutym 2019 roku i trzyletniej podróży, podczas której wykorzysta asystę grawitacyjną ze strony Ziemi i Wenus, sonda Solar Orbiter rozpocznie obserwacje z eliptycznej orbity wokół Słońca. W peryhelium swojej orbity sonda będzie zbliżała się do Słońca na odległość 42 milionów kilometrów, czyli bliżej niż Merkury.

[spreaker type=player resource=”episode_id=22556527″ width=”100%” height=”200px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” autoplay=”false” live-autoplay=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true”]

Powyższa wizja artystyczna przedstawia sondę Solar Orbiter na tle burzliwego Słońca. Zdjęcie Słońca w tle wykonane zostało przez sondę Solar Dynamics Observatory. Na zdjęciu widać początek erupcji na powierzchni Słońca, do której doszło 7 czerwca 2011 roku. W dolnym prawym rogu zdjęcia widać ciemne włókna plazmy wyrywającej się ze Słońca. W trakcie tego konkretnego zdarzenia sonda SDO obserwowała unoszenie się plazmy, a następnie jej opadanie na powierzchnie i tworzenie gorących plam świecących w ultrafiolecie.

Celem misji Solar Orbitera jest badanie w jaki sposób Słońce tworzy i kontroluje heliosferę czyli rozszerzoną atmosferę Słońca, w której także i my się znajdujemy oraz w jaki sposób wpływa na nią aktywność słoneczna. Sonda będzie wykonywała obserwacje zarówno z bliska jak i z większych odległości uzyskując nowe informacje o aktywności słonecznej oraz procesach powstawania energetycznych cząstek w erupcjach, o tym co napędza wiatr słoneczny i koronalne pole magnetyczne oraz wewnętrzne dynamo Słońca.

Aktualnie 10 instrumentów naukowych, w które wyposażona będzie sonda, przechodzi proces instalacji, po którym rozpocznie się faza obszernych testów pozwalających na start z Przylądka Canaveral w lutym 2019 roku.

Źródło: ESA