Za pomocą kamery Long Range Reconnaissance Imager (LORRI), sonda New Horizons obserwowała kilka obiektów Pasa Kuipera (KBO) i planet karłowatych i centaurów. Wykonane w grudniu 2017 r. zdjęcia obiektów Pasa Kuipera 2012 HZ84 oraz 2012 HE85 są jak na razie najdalszymi zdjęciami wykonanymi przez sondę kosmiczną. To także zdjęcia obiektów Pasa Kuipera wykonane z najmniejszej odległości. Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Sonda New Horizons niedawno zwróciła swoje kamery w kierunku pola gwiazd, wykonała zdjęcie i tym samym przeszła do historii.

Rutynowe zdjęcie kalibracyjne jednej z galaktycznych gromad otwartych wykonane za pomocą kamery LORRI w dniu 5 grudnia zostało wykonane w momencie, w którym sonda New Horizons znajdowała się 6,12 miliarda kilometrów od Ziemi (40,9 AU) – przez co stało się najdalej wykonanym zdjęciem od Ziemi.

Przez krótką chwilę to zdjęcie otwartej gromady gwiazd wykonane za pomocą kamery LORRI w dniu 5 grudnia 2017 roku było najdalej w historii wykonanym zdjęciem, po tym jak pobiło rekord ustanowiony ponad 27 lat wcześniej przez sondę Voyager 1. Dwie godziny później, New Horizons pobiło także i ten rekord.
Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Sonda New Horizons znajdowała się w tym momencie dalej niż sonda Voyager 1 kiedy wykonywała słynne zdjęcie „Niebieskiej Kropki”. Zdjęcie to stanowiło fragment mozaiki 60 zdjęć wnętrza Układu Słonecznego, wykonanej 14 lutego 1990 roku, kiedy sonda Voyager znajdowała się 6,06 miliarda kilometrów od Ziemi. Kamery sondy Voyager 1 zostały wyłączone wkrótce po wykonaniu tego zdjęcia, przez co ten rekord został niepobity przez ponad 27 lat.

Kamera LORRI pobiła swój własny rekord zaledwie dwie godziny później wykonując zdjęcia obiektów Pasa Kuipera 2012 HZ84 i 2012 HE85 – dowodząc, że nic nie pozostaje nieruchome kiedy sonda przemieszcza się 1,1 miliona kilometrów dziennie.

Odległość i prędkość

New Horizons to dopiero piąta sonda, która wyleciała poza zewnętrzne planety Układu Słonecznego. 9 grudnia 2017 roku sonda New Horizons wykonała najodleglejszy w historii manewr korekty kursu, kierując się tym samym w kierunku, który zaprowadzi ją w pobliże obiektu Pasa Kuipera o nazwie 2014 MU69, do którego maksymalnie zbliży się 1 stycznia 2019 roku. Ten noworoczny przelot w pobliżu MU69 będzie najodleglejszy przelot sondy wysłanej z Ziemi w pobliżu obiektu Układu Słonecznego. 2014 MU69 znajduje się ponad 1,5 miliarda kilometrów za orbitą Plutona, którego sonda odwiedziła w lipcu 2015 roku.

[AdSense-A]

 

Podczas swojej przedłużonej misji w Pasie Kuipera, która zaczęła się w 2017 roku, sonda New Horizons będzie obserwowała ponad dwadzieścia innych obiektów Pasa Kuipera, planet karłowatych oraz centaurów – byłych obiektów Pasa Kuipera na niestabilnych orbitach przecinających orbity gazowych olbrzymów. Naukowcy z misji New Horizons planują przeanalizować zdjęcia tych obiektów w celu określenia ich kształtu i cech powierzchni oraz poszukiwania ich ewentualnych księżyców i pierścieni. Oprócz tego sonda wykonuje ciągłe pomiary plazmy, pyłu i gazu w przestrzeni międzyplanetarnej.

Sonda New Horizons aktualnie znajduje się w fazie hibernacji. Kontrolerzy misji z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (JHUAPL) w Laurel  wyprowadzą sondę z hibernacji w dniu 4 czerwca i rozpoczną przegląd systemów w przygotowaniu do spotkania sondy z MU69.

Źródło: NASA

[AdSense-B]